Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.12.2017, 22:26

Lekárne Dr.Max z Penty expandujú v Rumunsku. Budú jednotkou na trhu

Lekárne Dr.Max z Penty expandujú v Rumunsku. Budú jednotkou na trhu
Zdroj: Pavol Funtál

Reťazec lekární Dr.Max, ktorý patrí pod skupinu Penta, kúpil v Rumunsku spoločnosť A&D Pharma, ktorá v krajine vlastní 600 lekární Sensiblu a Punkt. Tiež akvirovala veľkoobchodnú spoločnosť Mediplus. Dohromady tak bude Dr.Max v Rumunsku ovládať 631 lekární a stane sa tak dominantným hráčom na trhu.


Spoločnosť Dr.Max už od júna prevádzkovala v Rumunsku 31 lekární. „Akvizíciou skupiny A&D Pharma Dr.Max výrazne posilňuje svoju prítomnosť v strednej Európe ako stále významnejší retailový poskytovateľ lekárenskej starostlivosti využívajúci celú škálu predajných kanálov,“ povedal holdingový riaditeľ skupiny Dr.Max Leonardo Ferrandino.


Dr.Max prevádzkuje v Českej republike 423 lekární, na Slovensku 273 a v Poľsku takmer 400 lekární. V Srbsku spoločnosť pripravuje otvorenie 103 prevádzok a má zálusk aj na taliansky trh. Tržby skupiny sa vlani pohybovali na úrovni 1,25 miliardy eur. Podľa Ferrandina je ďalší rozvoj skupiny pravdepodobný najmä v regióne strednej, južnej a východnej Európy.


Hlavný ekonóm spoločnosti Cyrrus Lukáš Kovanda povedal, že podľa neho Penta vidí vo svojich investíciách vo farmaceutickej brandži prostriedok určitého zaistenia a vyváženia. „Pre príklad netreba chodiť ďaleko. Pokiaľ by naozaj vlastnila alebo spoluvlastnila televíziu Nova, tak v prípade ekonomickej krízy, ktorá skôr či neskôr príde, nastane citeľný pokles príjmov z predaja reklamného času, keďže firmy budú šetriť a obmedzia svoju inzerciu. Zato chorí sú ľudia stále bez ohľadu na to, či ekonomická kríza je alebo nie je,“ tvrdí Kovanda.


Vlastníkom skupiny Dr.Max je Penta Investments, ktorá v strednej a východnej Európe realizuje rad zdravotníckych projektov. Popri lekárňach sa Penta zameriava aj na prevádzkovanie nemocníc a ďalších zdravotníckych zariadení. Jej portfólio doplňuje aj zdravotná poisťovňa na Slovensku. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.