Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.01.2018, 16:43

Schodok rozpočtu bol minulý rok nižší ako sa predpokladalo, oproti roku 2016 však vzrástol

Oproti schválenému rozpočtu na rok 2017 to je zlepšenie o takmer dve pätiny.

Minister financií Peter Kažimír
Zdroj: TASR/M. Baumann

Schodok štátneho rozpočtu Slovenska vlani vzrástol o štvrtinu na 1,22 miliardy eur, o rok skôr dosiahol osemročné minimum. Oproti schválenému rozpočtu na rok 2017 to je zlepšenie o takmer dve pätiny (773 miliónov eur). Informovalo o tom ministerstvo financií.

Celkové príjmy aj výdavky štátneho rozpočtu Slovenska vlani mierne klesli. Dôvodom bolo napríklad nižšie čerpanie peňazí z EÚ a nižšie spolufinancovanie projektov podporených z európskych fondov.

Nižšie príjmy

Daňové príjmy štátu, ktoré tvoria hlavnú časť príjmov rozpočtu, oproti roku 2016 vzrástli o 0,8 percenta na 11,15 miliardy eur. V porovnaní so schváleným zákonom o štátnom rozpočte boli daňové príjmy ale nižšie o 3,3 percenta, hlavne kvôli nižšiemu výnosu dane z príjmov právnických osôb, než s akým sa počítalo.

Hospodárenie štátneho rozpočtu má vplyv aj na zadĺženie štátu a na vývoj deficitu verejných financií, ktoré zahŕňajú okrem iného aj hospodárenie samospráv či systému zdravotného a sociálneho poistenia.

Prekonali plán

Na vlaňajšok vláda pôvodne plánovala verejný schodok zodpovedajúci 1,29 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), podľa skoršieho odhadu ministerstva financií by deficit mal dosiahnuť 1,63 percenta HDP.

Na tento rok počíta kabinet premiéra Roberta Fica so schodkom štátneho rozpočtu na hotovostnom princípe 1,97 miliardy eur. Deficit verejných financií by mal klesnúť na 0,83 percenta HDP, čo by znamenalo najnižší schodok v novodobej histórii krajiny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.