Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.01.2018, 00:00

Štát chce vytlačiť z nášho trhu neekologické palivá

Rezort financií od nového roka zdvihol spotrebnú daň na benzín i naftu, ktorá neobsahuje biomasu.

Štát chce vytlačiť z nášho trhu neekologické palivá
Zdroj: Reuters

Cena pohonných látok sú neustále pod drobnohľadom. Od nich sa totiž vždy odvíja zdražovanie zvyšných tovarov či služieb, ktoré okamžite pociťujú firmy i spotrebitelia. Cena nafty i benzínu závisí hlavne od geopolitickej situácie v regiónoch ťažiacich ropu, nálad na svetových burzách i od prístupov jednotlivých krajín a spotrebných daní, ktoré na komoditu uvaľujú, aby získali čo najviac peňazí do rozpočtu.

Rovnako je to aj v prípade Slovenska, ktoré navyše od prvého januára zvyšovalo spotrebnú daň z benzínu i nafty. Zmena sa však týka iba palív, ktoré neobsahujú bioetanolovú zložku. Naopak, palivám s požadovaným objemom biomasy bude ponechaná zvýhodnená sadzba. Štát sa podľa vlastných slov týmto krokom snaží o úplné vytlačenie palív neobsahujúcich biomasu z trhu. „Zvýhodnená sadzba dane na motorový benzín a naftu tvorí približne 98 percent pohonných látok uvedených na slovenský trh,“ uvádza ministerstvo financií vo svojom vyhlásení a dodáva, že domácnosti by zmeny nemali pocítiť.

Minimum na trhu
Drvivá väčšina palív na čerpacích staniciach už biozložky obsahuje. Potvrdzuje to aj vyhlásenie nášho hlavného importéra. „Spoločnosť Slovnaft do maloobchodného predaja dodáva len palivá s bioz

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.