Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.01.2018, 00:00

Ako sa zmení Bratislava. Pozrite si projekty, ktoré sa v tomto roku dokončia

Môžu za to nové opatrenia Národnej banky Slovenska.

Ako sa zmení Bratislava. Pozrite si projekty, ktoré sa v tomto roku dokončia
Zdroj: Corwin

Z roka na rok ohlasujú developeri novú výstavbu nehnuteľností v hlavnom meste čoraz viac. Rovnako aj dokončujú svoje projekty a priestory určené na bývanie či administratívu nachádzajú svojich užívateľov. Odborníci radia nehnuteľnosti nakupovať, kým sú peniaze lacné. „Ak si je človek istý, že v konkrétnej lokalite a v byte či dome prežije najbližších 10 a viac rokov, prikláňal by som sa viac ku kúpe ako k prenájmu aj vzhľadom na možnosť lacno si požičať,“ vysvetľuje konateľ realitnej spoločnosti Re/Max Alexander Krajňak s tým, že najpodstatnejšie je uvedomiť si svoje finančné možnosti a nenaložiť si viac, než v budúcnosti ľudia budú vedieť zniesť.

​Podľa neho sú totiž hypotekárne úrokové sadzby veľkým lákadlom a Slováci sa veľmi často a ochotne bezhlavo zadlžujú. „Naša potreba vlastniť nehnuteľnosť na bývanie je v nás veľmi silno zakorenená,“ tvrdí Krajňak. Dopyt ľudí po peniazoch na bývanie potvrdzuje aj analytička Poštovej banky Jana Glasová. „Záujem o úverovanie je u nás už dlhší čas vysoký. Dôvodom je zlepšená situácia na našom pracovnom trhu, klesajúca miera nezamestnanosti a nárast reálnych aj nominálnych miezd,“ tvrdí analytička.

Podľa risk manažéra a odhadcu cien nehnuteľností Petra Ondroviča zo spoločnosti Lexxus je pomer medzi celkovou sumou vynaloženou na mesiac nájmu a celkovými nákladmi na byt pri jeho kúpe pomocou hypotekárneho úveru vyrovnaný. „Očakáva sa však, že sa tento trend v priebehu budúceho roku zmení. Vyššia nedostupnosť plného krytia prefinancovania kupovanej nehnuteľnosti cez hypotéky výrazne zvýši dynamiku na trhu nájmov,“ myslí si Ondrovič. Väčšina ľudí ta

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.