Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.01.2018, 00:00

Chýba nám vybudované smart city

Miriam Letašiová, generálna riaditeľka sekcie podnikateľského prostredia inovácií Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, v rozhovore o moderných mestách pre HN.

Chýba nám vybudované smart city
Zdroj: Peter Mayer

Koncept smart cities má pomôcť aj v doprave. Tá trápi mnohé mestá. Aké je riešenie?
Doprava v kontexte smart city sa zameriava predovšetkým na jej komplexnú reguláciu. A to je regulácia verejnej dopravy, osobnej automobilovej dopravy, cyklistickej a pešej dopravy vrátane riešenia statickej dopravy. Ide o komplexné riadenie a hľadanie čo najefektívnejších riešení. Na toto by nemali zabúdať ani predstavitelia miest. V tomto procese je dôležité na jednej strane realizovať preferenciu verejnej dopravy pred osobnou dopravou, vytvárať dostatok parkovacích miest, ale na druhej strane obmedziť prístup osobných motorových vozidiel priamo do centra mesta.

Spomínate, že je potrebné vytvárať parkovacie miesta, ale na druhej strane inšpirovať ľudí na používanie verejnej dopravy. Nie sú to dve veci, ktoré sa navzájom vylučujú?
Sú to dve strany jednej mince. Potrebujeme mať dostatok parkovacích miest, aby bola zabezpečená funkčná doprava, ale na druh

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.