Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.01.2018, 14:28

Ak potrebujete nakúpiť, šancu máte už len dnes, v sobotu budú obchody zatvorené

Zákaz sa vzťahuje len na predaj tovaru.

Ak potrebujete nakúpiť, šancu máte už len dnes, v sobotu budú obchody zatvorené
Zdroj: Reuters

V sobotu 6. januára na sviatok Troch kráľov budú na Slovensku po prvý raz obchody zo zákona zatvorené. Novinku priniesla novela Zákonníka práce, ktorá platí od júna 2017 a zaviedla do praxe zatvorenie predajní celkovo 15,5 dňa v roku, počas sviatkov a niektorých dní pracovného pokoja.

To platí aj na sviatok Troch kráľov, počas ktorého nemôžu zamestnávatelia v obchode nariadiť zamestnancom a ani s nimi dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi a s tým súvisiace práce.

Otvorené môžu byť v tento deň len napríklad čerpacie stanice či predajne na letiskách a staniciach, tiež lekárne alebo predajne suvenírov. Zákaz sa pritom vzťahuje len na predaj tovaru, otvorené tak môžu byť prevádzky poskytujúce služby, napríklad kadernícke a kozmetické salóny či požičovne.

Podľa Odborového zväzu pracovníkov obchodu a cestovného ruchu vítajú takéto opatrenia najmä matky s deťmi, ktoré v predajniach pracujú. Takmer 80 percent zamestnancov v obchodoch totiž tvoria ženy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.