Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.01.2018, 00:00

Zarábajú 80 miliónov. Na daniach platia nulu

Ešte v prvom polroku chce Európska komisia predstaviť návrh, ako zdaniť IT gigantov. Slovensko bude medzi prvými.

Zarábajú 80 miliónov. Na daniach platia nulu
Zdroj: TASR

Internetové giganty ako Google či Facebook majú vďaka príjmom z reklamy na Slovensku miliónové tržby, na daniach však zaplatia podstatne menej. Tento stav je pre ministra financií Petra Kažimíra neprípustný a chce ho čo najrýchlejšie riešiť. Podľa jeho slov totiž 80 miliónov z reklamného trhu končí na účtoch firiem ako Google či Facebook. Sú to peniaze, ktoré „odchádzajú zo Slovenska bez toho, aby z nich mal ktokoľvek na Slovensku čo len cent. Myslím si, že máme povinnosť sa tomu venovať,“ skonštatoval Kažimír.

To, o koľko peňazí tak Slovensko prišlo, je však ťažké vyčísliť. Zdaneniu totiž nepodliehajú príjmy, ale zisk po odpočítaní nákladov. „Je pravdepodobné, že každá zo spoločností by na Slovensku oproti svojim príjmom, ktoré by sa Slovenská republika snažila zdaniť, použila aj relevantné náklady,“ poukázal Juraj Vališ zo Slovenskej komory daňových poradcov. Dodal však, že ich odôvodnenosť a výška je pre jednotlivý štát bez medzinárodnej spolupráce iba ťažko posúditeľná, a preto musí byť základom riešenia koordinácia. O tú sa snaží Európska únia, ktorá chce už na jar prísť s návrhom riešenia. Hlavným presadzovateľom je Francúzsko na čele s Emmanuelom Macronom, ktorý navrhuje zavedenie odvodov z tržieb.

Sila Facebooku a Googlu v oblasti reklamy je na Slovensku naozaj veľká a podľa odhadov reklamných agentúr ovládajú viac ako 50 percent online reklamy u nás. Na rozdiel o

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.