Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.01.2018, 00:00

Dokončeniu diaľnic bránia zlé rozhodnutia

Rezort dopravy v roku 2018 neprinesie ani kúsok novej časti rýchlostnej cesty, či diaľnice.

Dokončeniu diaľnic bránia zlé rozhodnutia
Zdroj: Pavol Funtál

Zbytočné predražovanie stavieb, zlé riadenie prípravy a prerozdelenie financií či zdĺhavé vylučovanie neželaných víťazov tendrov. Toto je podľa odborníkov mix dôvodov, prečo tento rok na Slovensku nebudú minister a ostatní politici strihať pásku na novej diaľnici. V roku 2018 totiž žiadny nový úsek rýchlostnej cesty alebo diaľnice nepribudne.

„Jediný vierohodný faktor bezpečnosti na cestách, ktorý vie ovplyvniť zníženie úmrtnosti, je bezpečná a kvalitná cesta. Sú nimi diaľnice a rýchlostné cesty,“ hovorí dopravný analytik Ján Bazovský. Podľa tohto tvrdenia to vyzerá tak, že Slovensko v tomto roku bezpečnejšie nebude. Historicky prvýkrát totiž Národná diaľničná spoločnosť nedá do prevádzky ani jeden kilometer diaľnice. Analytik Ján Kovalčík z INEKO to odôvodňuje v niekoľkých faktoch. „Stavby sa zbytočne predražujú. Za rovnaké peniaze je menej výsledkov,“ tvrdí odborník. Podľa neho za to môže aj zlé riadenie prípravy stavieb v ostatných piatich rokoch a to, že príprava viacerých dôležitých stavieb zaspala, napríklad na D3 či R2.

„Niektoré zas uviazli v slepej uličke, z ktorej sa politici pridlho nechceli vrátiť,“ tvrdí Kovalčík. Kľúčový úsek diaľnice D1 z Lietavskej Lúčky po Dubnú Skalu, ktorého súčasť

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.