Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2018, 00:00

Štát zadotuje elektrinu Sotákovi či U. S. Steelu

Ceny zaťažuje takzvaná tarifa na prevádzku systému, z ktorej prispievame na ťažbu uhlia i zelené zdroje.

Štát zadotuje elektrinu Sotákovi či U. S. Steelu
Zdroj: TASR

Vláda našla aspoň čiastočný recept na lacnú oceľ z Číny, ktorá ohrozuje domácich výrobcov. Železiarom i ďalším producentom s vysokou mierou energetickej náročnosti dá na dotáciách v tomto roku 80 až 100 miliónov eur. Pôjde o zhruba 200 firiem.


Priemyselníci o nápade vlády vedeli, podieľali sa na jeho príprave. Pre HN to potvrdil šéf Podrezovských železiarní Vladimír Soták. „Ak dnes obdivujeme nemeckú ekonomiku, ktorá je ťahúňom v rámci Únie, je namieste, že ministerstvo hospodárstva si pri výbere metód riadenia energetickej politiky zvolilo nemeckú cestu,“ uviedol. Slovensko malo pred pár rokmi druhú najvyššiu cenu elektriny pre podniky spomedzi všetkých členov EÚ. Tento rozdiel sa postupne zmiernil, no aj dnes podniky na Slovensku platia za elektrinu viac ako napríklad ostatné krajiny Vyšehradskej štvorky. „Ceny energie sú na Slovensku značne deformované, keďže politici k nim ´prilepili´ aj svoje priority, čo zaťažuje predovšetkým podnikateľov pohybujúcich sa v konkurenčnom prostredí,” upozornil Jozef Badida, analytik portálu Energieprevas.sk.


V tom, odkiaľ sa vyčlenia financie na nové dotácie pre podniky, ministerstvo zatiaľ jasno nemá. „Hovoríme o sume zhruba 80 až 100 miliónov eur, ktoré budeme potrebovať nájsť či už v rámci štátneho rozpočtu, alebo v rámci iných zdrojov, ktoré možno máme k dispozícii,“ oznámil minister Peter Žiga. Odborníci však upozorňujú, že nájsť stomiliónovú dotáciu pre vybrané firmy stačiť nebude. Štát totiž pre takzvanú tarifu za prevádzku systému bude aj naďalej prostredníctvom dotovať výrobcov zelenej energie i ťažbu hnedého uhlia. Aj tu však avizuje Žiga zmeny.


Koncové ceny elektrickej energie sú dnes výrazne ovplyvnené distribučnými poplatkami, medzi ktoré patrí aj tarifa za prevádzkovanie systému, takzvaná TPS. „Aj keď na burze vie energetická spoločnosť kúpiť energie často výhodnejšie oproti Rumunsku či Maďarsku, spotrebiteľ zaplat

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.