Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2018, 08:25 Aktualizované dňa 16.01.2018 o 11:24

Slovensko je automobilová veľmoc. Tento rok však bude kritický

Automobilky na Slovensku vlani podľa predbežných údajov Zväzu automobilového priemyslu vyrobili cez 1,025 milióna áut.

Naša krajina si tak v prepočte na obyvateľa udržala pozíciu najväčšieho producenta vozidiel. Zväz automobilového priemyslu (ZAP) o tom dnes informoval na tlačovej konferencii. Rok predtým u nás fabriky automobiliek zmontovali rekordných 1,04 milióna vozidiel.

"Spomínané čísla sú dobré a tešia nás. Tento rok však bude kritický z hľadiska udržateľnosti a konkurencieschopnosti kľúčového sektoru našej ekonomiky," uviedol prezident ZAP Juraj Sinay.

Automobilky potrebujú cudzincov

Zväz opakovane upozornil, že kľúčovým problémom odvetvia zostáva nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a že je potrebné zjednodušiť podmienky zamestnávania cudzincov. Už v minulosti automobilkyzačali zamestnávať pracovníkov zo zahraničia.

Na Slovensku majú svoje továrne kórejská automobilka Kia, ďalej nemecký Volkswagen a francúzsky koncern PSA. Tento rok sa očakáva spustenie výroby v továrni britskej automobilky Jaguar Land Rover, ktorá stavia závod pri Nitre. Podľa odhadu ZAP tohtoročná výroba vozidiel na Slovensku bude vyššia ako 1,025 milióna áut.

Kia vyrobí menej

Výrobné výsledky za minulý rok doteraz zverejnili dva z troch automobilových závodov. Továrni Kia klesla produkcia zhruba o percento na 335 600 vozidiel. S ďalším poklesom, a to na 328 000, počíta automobilka tento rok. Hovorca podniku Jozef Bačé to zdôvodnil neistým vývojom na tradičných trhoch a prípravou na výrobu nových modelov.

Závod PSA vlani vyrobil rekordných 335 069 vozidiel, čo je medziročne nárast o šesť percent.

Automobilový priemysel, v ktorom u nás pracuje približne 129-tisíc ľudí, sa na celkovom výkone slovenskej ekonomiky podieľa 13 percentami. Podiel odvetvia na priemyselnej produkcii dosiahol 44 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.