Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.01.2018, 00:00

Trh práce začína investorov vyháňať za hranice

Situácia je podľa Zväzu automobilového priemyslu kritická. Nové a existujúce začínajú s prehodnocovaním svojho pôsobenia u nás.

Trh práce začína investorov vyháňať za hranice
Zdroj: Peter Mayer

Motor našej ekonomiky má vážne problémy. „Automobilový priemysel na Slovensku je na rozhraní. Evidujeme už niekoľko prípadov, keď investície kvôli komplikovanej situácii na slovenskom trhu zostali pred hranicami našej republiky,“ tvrdí prezident Zväzu automobilového priemyslu Juraj Sinay. Problémy na pracovnom trhu zároveň môžu podľa zväzu viesť k tomu, že svoje pôsobenie začnú prehodnocovať aj už etablovaní hráči.

Kritické nedostatky
Zväz automobilového priemyslu tvrdí, že na trhu je aktuálne niekoľko bariér, ktoré situáciu už nielen komplikujú, ale dokonca potenciálne odrádzajú nových investorov. Medzi ne patrí hlavne nedostatok pracovnej sily a nedostatočné vzdelávanie pre potreby priemyslu. Takisto tvrdí, že v rámci udržania si konkurencieschopnosti je potrebné kritický deficit pracovníkov na trhu nahradiť dovozom pracovnej sily zo zahraničia. „Problém s nekvalifikovanou pracovnou silou súvisí s neprispôsobením školského systému momentálnym potrebám trhu

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.