Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.01.2018, 00:00

Odbory v PSA idú po roku do vyjednávaní

Po roku sa v trnavskej výrobe bude opäť rokovať o zvyšovaní miezd. Zamestnancom do vyjednávaní nahráva nedostatok pracovníkov i pridelená tohtoročná investícia na výrobu elektromobilov.

Odbory v PSA idú po roku do vyjednávaní

Podobne ako Kia, tak aj trnavská výroba automobilov PSA uzavrela kolektívnu zmluvu na jeden rok. A tak ako v prípade Kie, aj v PSA sa aktuálne rieši to, aké vysoké budú platy zamestnancov. Zatiaľ čo žilinskí odborári sa stretli s vedením výroby už niekoľkokrát, v Trnave je situácia o niečo komplikovanejšia. „Návrh novej kolektívnej zmluvy sme zaslali už v júli minulého roka. Vyjednávanie však ešte neodštartovalo,“ tvrdí hovorca spoločnosti PSA Group Peter Švec. Proces totiž spomaľujú dve odborové organizácie a o tom, ktorá z nich bude pri rokovaniach dominantnejšia, musel rozhodnúť až rezort práce.

Odbory potrebovali rozhodcu
Aktuálnu kolektívnu zmluvu podpísalo vedenie podniku s odborovou organizáciou OZ Kovo vo februári minulého roka, keď sa obe strany počas pohotovostného štrajku dohodli na zvyšovaní miezd o 6,3 percenta. O niekoľko dní neskôr vznikli v trnavskej výrobe Moderné odbory PSA. Aj keď vedenie podniku rozposielalo odborovým organizáciám svoj návrh v lete, celý proces sa nijako neurýchlil a o tom, kto bude hlavným styčným dôstojníkom zamestnancov, muselo rozhodnúť až ministerstvo. „Keďže strany sporu sa na rozhodcovi nedohodli, určilo ministerstvo v decembri 2017 rozhodcu v kolektívnom spor

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.