Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2018, 00:00

Z minerálnych olejov nám unikajú milióny

Ministerstvo financií pripúšťa, že prísne podmienky povedú k zníženiu počtu subjektov pôsobiacich na trhu s pohonnými látkami.

Tankovanie, nafta, benzín
Zdroj: Reuters

Z motora cez výfuk až do štátnej kasy. Tak vyzerá realita na trhu s pohonnými látkami. Na Slovensku sa totiž ročne spotrebujú približne tri miliardy litrov palív, vďaka čomu je štátna kasa bohatšia o takmer dve miliardy eur v dôsledku spotrebnej dane. A štát si je vedomý, že práve v tejto oblasti by mohol vybrať aj viac. Konkrétne to, čo mu v dôsledku daňových únikov prekĺzne pomedzi prsty.

Aj preto bola prijatá novela zákona, ktorá by mala daňovým únikom zamedziť, no zrejme v jej dôsledku množstvo malých hráčov na trhu skončí. Podmienkami totiž budú ročný predaj na úrovni 30 miliónov litrov pohonných látok alebo zvýšenie základného imania na pol milióna eur. Podľa odborníkov v odbore je takýto krok podľa vzoru okolitých krajín logický, keďže podľa nich majetková garancia prispeje k tomu, aby nemohli zmiznúť s peniazmi štátu v podobe spotrebnej dane.

„Veď ten, kto u nás predá iba 10 miliónov litrov benzínu ročne, má zverených až takmer osem miliónov eur, a tak sa mi zdá celkom absurdné, že spoločnosť so základným imaním stotisíc eur mohla doteraz obchodovať bez obmedzenia s pohonnými látkami,“ vyhlásil v komentári pre HN generálny riaditeľ Slovnaftu Ozskár Világi.

Bariéra proti únikom
Finanční analytici zdôrazňujú, že majetková garancia nie je ničím novým. Zavedená bola aj v okolitých krajinách a v prípade výberu daní pomohla. „Poz

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.