Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2018, 00:00

Do Jaguara idú z energetiky milióny eur

O pozícii distribúcie na energetickom trhu, regulácii a nových investičných projektoch na Slovensku hovorí predseda predstavenstva spoločnosti Západoslovenská distribučná Andrej Juris.

Pri vytváraní distribučných sietí pre automobilku pri Nitre je podľa Andreja Jurisa nutné pozerať aj do budúcnosti a myslieť aj na to, ako nová distribučná sieť pomôže oblasti.
Zdroj: Archív HN

Aká je úloha distribučných spoločností v systéme dodávok elektriny?
Distribúciu vnímam ako jeden z kľúčových subjektov energetiky. Našou úlohou je bezpečná a spoľahlivá distribúcia elektriny, čiže jej transport z prenosovej sústavy cez všetky naše zariadenia k odberateľom. My sme tá spoločnosť, o ktorej zákazník nevie, kým sa u neho svieti. Na to, aby bola naša sieť bezpečná, každoročne do jej rozvoja a obnovy investujeme približne 70 miliónov eur. Okrem obnovy už existujúcej siete realizujeme aj nové investičné projekty.

Môžete priblížiť investičné projekty, o ktorých hovoríte?
Jedným z najväčších aktuálnych investičných projektov je pripojenie priemyselného parku Nitra-Sever, kde sa nachádza okrem iných zákazníkov aj plánovaná automobilka Jaguar Land Rover. Investujeme tam milióny eur do rozšírenia siete, aby sme zabezpečili dodávku elektriny nielen pre automobilku, ale aj pre celý priemyselný park. Podobnú investíciu realizujeme pre Amazon, v priemyselnom parku Sereď, kde napríklad staviame novú rozvodňu, aby bola zabezpečená spoľahlivá distribúcia elektriny pre celý región.

Môžu vašu prácu pre Jaguar Land Rover, napríklad v oblasti distribúcie elektriny, pocítiť aj ostatní klienti v odbere?
V tom pozitívnom smere určite. Investujeme do nových rozvodní, transformačných staníc, do obnovy káblov a vedení, z ktorých zároveň poskytujeme a zabezpečujeme dodávku elektriny pre širší región. Vyššia kvalita distribúcie sa potom premieta aj u ostatných odberateľov. Investícia teda nie je robená len čisto pre priemyselný park, ale pozeráme aj na ďalší možný vývoj v lokalite.

Aké je postavenie distribučných spoločností vo vzťahu k štátu v oblasti podpory výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie alebo kombinovanej vysokoúčinnej výroby elektriny a tepla?
Otázku podpory tu vnímame ako súčasť štátnej politiky, ktorú plne rešpektujeme. Ako prevádzkovateľ infraštruktúry umožňujeme pripojenie a prístup do distribučnej sústavy podľa technických možností, vykupujeme všetku vyrobenú elektrinu na krytie strát v distribučnej sústave a zároveň vyplácame podporu výrobcom elektriny. Naše aktivity sú determinované legislatívou v príslušnej oblasti. Tento systém podpory vznikol niekedy v roku 2010 a v súčasnosti je nastavený tak, že samotní odberatelia znášajú náklady tohto systému. V spolupráci s ministerstvom hospodárstva diskutujeme o možných zmenách tohto nastavenia, pozeráme sa na iné krajiny, ako napríklad Nemecko či Česko, kde určitú čiastku podpory znáša štát. V budúcnosti predpokladáme väčšiu decentralizáciu výroby elektriny. Energetická vízia Európskej komisie hovorí napríklad o možnosti uskutočňovania transakcií medzi spotrebiteľmi navzájom, čo zo zákazníka robí odberateľa a dodávateľa elektriny súčasne.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zverejnil strop o cenách na tento rok. Čo môžeme od vás čakať v tomto smere?

V prípade distribučnej spoločnosti sú ceny regulované Úradom pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý určuje nielen spôsob výpočtu, ale rozhoduje aj o cenách za distribúciu elektriny. Pre nás je dôležité, a

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.