Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2018, 15:06

Na Slovensku na konci minulého roku pracovalo 50-tisíc cudzincov, najviac ich bolo zo Srbska

Po Srbsku najviac cudzincov pracujúcich na Slovensku pochádza z Ukrajiny a Vietnamu.

Na Slovensku na konci minulého roku pracovalo 50-tisíc cudzincov, najviac ich bolo zo Srbska
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Ku koncu roku 2017 pracovalo na Slovensku takmer 50-tisíc cudzincov. Informoval o tom na pondelkovej tlačovej besede minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter (Smer-SD).tas

"Evidujeme 49 478 cudzincov, ktorí legálne pracujú na území SR, z toho je 27 726 občanov z EÚ a 21 752 občanov z tzv. tretích krajín, z nich 12 800 s kartou a na naše povolenie 8900," spresnil. Cudzinci sa podľa jeho slov na Slovensku najviac pohybujú v troch okresoch, a to v Bratislave, Trnave a Nitre.

Najviac cudzincov podľa Richtera pochádza zo Srbska, potom z Ukrajiny a Vietnamu. "Na Slovensku v súčasnosti pracuje 12 259 občanov Srbskej republiky, 4626 občanov Ukrajiny a 696 občanov Vietnamu," priblížil. Bez ohľadu na pracovné povolenie vlani v SR medziročne podľa jeho slov pribudlo 6800 Srbov, 2300 Ukrajincov a 562 občanov Vietnamu.

Tento rok môže mať podľa neho na počet cudzincov na Slovensku vplyv novelizácia pracovno-právnej legislatívy, ktorá je namierená proti tzv. sociálnemu dampingu. "Domáca pracovná sila totiž nemôže byť znevýhodňovaná na úkor cudzincov," dodal minister práce.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.