Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.01.2018, 00:00

Sporiteľne sa búria proti novele

Zmeny budú mať podľa nich zásadné negatívne dosahy na systém sporenia.

Sporiteľne sa búria proti novele
Zdroj: Marek Kmeť

„Navrhovaná zmena zákona spôsobí úplný opak toho, čo tým chce štát dosiahnuť.“ Aj takáto je reakcia predsedu Predstavenstva ČSOB stavebnej sporiteľne Radomíra Kašiara na novelu zákona o stavebnom sporení z dielne ministerstva financií. Sporiteľne nesúhlasia ani s jedným bodom návrhu a považujú ho za neakceptovateľný.

Jednou zo zmien, ktoré ma novela priniesť, je zúženie okruhu poberateľov na plnoleté osoby. Podľa sporiteľní ide o antisociálny a diskriminačný krok. „Obmedzenie na základe veku je v úplnom rozpore so snahou celej spoločnosti podporovať bývanie pre mladých. Štát tak nehodlá podporovať sporenie pre deti a umožniť im v 18. roku veku mať dostatok financií na vlastné bývanie,“ tvrdí predseda Predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne Imrich Béreš. Stavebné sporiteľne majú aktuálne približne 150-tisíc klientov, ktorí sú neplnoletí.

Ministerstvo financií to rázne odmieta. „Stavebné sporenie sa prevažne využíva na rekonštrukciu bývania, ktorú deti ani mladí neriešia,“ hovorí Alexandra Gogová, riaditeľka tlačového odboru rezortu financií. Maroš Ovčarik, výkonný riaditeľ Finančného kompasu tvrdí, že sporenie ako také je potrebné, lebo učí ľudí šetriť na rozdiel od iných bankových produktov, ktoré presviedčajú, ako sa zadlžiť. „Na jed

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.