Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.01.2018, 00:00

Sporenie po novom sa dotkne milióna ľudí

Ministerstvo tvrdí, že väčšina zmien sa dotýka nových šetriacich. Sporiteľne to však vidia opačne.

Sporenie po novom sa dotkne milióna ľudí
Zdroj: Dreamstime

Rezort financií zhrnul zmeny štátnej podpory pri stavebnom sporení do troch slov. Má byť účelnejšie, efektívnejšie a adresnejšie. Podľa sporiteľní však nesplní novou právnou úpravou ani jeden z týchto cieľov. HN prinášajú otázky a odpovede o novinkách v stavebnom sporení.


1. Čo chce ministerstvo financií urobiť so stavebným sporením?
Poskytnutie štátneho bonusu bude viazané len na použitie nasporených prostriedkov na stavebné účely. „Preto by malo dôjsť napríklad k zrušeniu inštitútu takzvaných priateľských sporiteľov,“ hovorí Alexandra Gogová, hovorkyňa ministerstva financií. V praxi sa tak podľa nej stávalo, že z prostriedkov podporených štátom si sporitelia kupovali autá, cennosti či iné luxusné tovary.


Po novom má prísť aj k zúženiu poberateľov. Štátnu prémiu bude môcť získať len dospelý človek, ktorého priemerný mesačný príjem je najviac 1,3-násobok priemernej mzdy. To je aktuálne približne 1 300 eur. „Stáva sa, že dochádza k rozloženiu ročných vkladov na viaceré zmluvy, čím môžu výhody špekulatívne využívať aj osoby s vyššími príjmami,“ dodáva Gogová. Rezort chce tiež dosiahnuť, aby si sporitelia nebrali komerčný medziúver. Ten slúži na preklenutia časového obdobia do pridelenia cieľovej sumy na zmluve o stavebnom sporení. Sporiteľ naďalej šetrí na svoj účet a zároveň spláca úroky a poplatky. „Štát tak prostredníctvom štátnej prémie prevažne podporuje poskytovanie komerčných úverov na býv

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.