Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.01.2018, 00:00

Príplatky za nočnú prácu dostanú aj zamestnanci štátu

Mzda za prácu v noci, sviatky či cez víkend porastie aj verejným pracovníkom, dosah na rozpočet známy nie je.

Príplatky za nočnú prácu dostanú aj zamestnanci štátu
Zdroj: TASR

Len nedávno predstavil premiér Róbert Fico spolu s ministrom práce Jánom Richterom príplatky pre zamestnancov pracujúcich v noci, cez víkendy či sviatky. Toto opatrenie by malo platiť od mája tohto roka a zamestnávateľov bude stáť viac ako miliardu eur ročne. Podľa pôvodného plánu sa malo týkať len súkromných pracovníkov. Poslanec Smeru – SD Erik Tomáš však včera predstavil pozmeňujúci návrh, na ktorom sa vopred dohodol s ministerstvom financií, rezortom práce, s koaličnými a sociálnymi partnermi. Finančný dosah na rozpočet štátu však vyčíslený nie je.


Príplatky už majú
Príplatky štátnych a verejných zamestnancov totiž už v súčasnosti upravuje viacero zákonov. „Už dnes má legislatíva v prípade týchto zamestnancov zakotvený mechanizmus povinných príplatkov za prácu nadčas, cez víkend, sviatok či v noci,“ vysvetľuje výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Jozef Turčány. Zatiaľ preto nie je jasné, koľkí zamestnanci využijú nový inštitút. Podľa pozmeňujúceho návrhu sa totiž zavedie len nová alternatíva príplatkov a bude sa posudzovať, čo je pre zamestnanca výhodnejšie. Analytik INESS Radovan Ďurana tvrdí, že na odmeňov

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.