Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.01.2018, 11:57

Cena práce je na Slovensku najvyššia z V4. Prestávame byť krajinou s lacnou pracovnou silou, tvrdia firmy

V posledných rokoch sa celkové hodinové náklady práce na Slovensku podľa Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory citeľne zvýšili.

Pracovník v oceliarni
Zdroj: Reuters

Postupne klesá opodstatnenie vnímať Slovensko ako krajinu s lacnou pracovnou silou. Tvrdí to Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) na základe makroekonomických ukazovateľov vývoja ekonomiky SR. Podľa nich sa celkové náklady práce ešte nedoťahujú na priemer Európskej únie (EÚ), zároveň sú však vyššie ako vo väčšine novších členských krajín EÚ.

"Priemerné hodinové náklady práce v podnikovom sektore v Slovenskej republike podľa Eurostatu dosiahli v roku 2016 hodnotu 10,40 eura," konštatuje SOPK v analýze s tým, že ide o celkové náklady práce, teda vrátane daní a odvodov. Podľa týchto údajov je to síce výrazne nižšie číslo ako priemer EÚ, čo je 25,40 eura, na druhej strane je to však viac ako vo všetkých "nových" krajinách EÚ s výnimkou Slovinska (16,20 eura) a Estónska (10,90 eura).

Menej ako v SR dosiahli celkové hodinové náklady práce v roku 2016 napríklad v Českej republike, 10,20 eura, v Poľsku, kde to bolo 8,60 eura, v Maďarsku 8,30 eura a v Rumunsku 5,50 eura.

Odhadované hodinové náklady práce v roku 2016 (pre zväčšenie kliknite na obrázok):

Zdroj: Eurostat

​V posledných rokoch sa celkové hodinové náklady práce na Slovensku podľa SOPK citeľne zvýšili. Oproti roku 2008 vzrástli priemerné hodinové náklady práce zo 7,30 eura na súčasných 10,40 eura. Predstavuje to nárast o 42,5 percenta.

Slovenská ekonomika tým však na základe analýzy neutrpela, pretože rastie aj produktivita práce, čo dokázalo do značnej miery kompenzovať rast ceny práce. Rastúce náklady práce teda nemusia byť bariérou konkurencieschopnosti krajiny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.