Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.02.2018, 00:00

Kyjev zrekonštruujú bez Tesca a mesta

Investor sa po neúspešných dohodách rozhodol modernizovať len vlastné priestory s hotelom.

Kyjev zrekonštruujú bez Tesca a mesta
Zdroj: LORDSHIP

Najskôr obdivovaný a vyhľadávaný, potom len chátrajúca opacha či hanba Bratislavy. Aj taký je príbeh hotela Kyjev v hlavnom meste. Takmer päťdesiat rokov sa na ňom nič nezmenilo. Teraz však investor hlási, že jeho vizuál môže zmeniť už do troch rokov.


Developerská spoločnosť a vlastník hotela britská developerská spoločnosť Lordship prichádza s projektom revitalizácie budov v lokalite Kamenné námestie. Briti v rámci nej plánujú rekonštruovať budovu bývalého hotela za viac ako 80 miliónov eur. Navyše sľubujú, že z nej spravia moderne vyzerajúci komplex, hodný centra európskej metropoly. „Sme na začiatku povoľovacích procesov. Žiadame o stanovisko EIA. To, ako bude vyzerať konkrétna fasáda, ako budú vyzerať okná a farebné riešenie, to dnes ešte nevieme,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Lordship Rostislav Novák. Či bude výšková budova slúžiť opäť ako hotel, tiež ešte nie je jasné. V hre je vytvorenie bytových jednotiek či kancelárskych priestorov. Na dolných podlažiach však určite budú situované obchody.


„Viac pánov na jednom dvore“
Celý komplex budov a Kamenného námestia momentálne vlastnia traja majitelia. Kým hotel vlastnia Briti, obchodný dom je vo vlastníctve hypermarketu Tesco a samotné námestie v majetku magistrátu. Zvyšná časť obchodného domu je vo vlastníctve hypermarketu Tesco a samotné námestie v majetku magistrátu. Istá je však len rekonštrukcia hotela.

„Developer sa už od začiatku snaží pristupovať k námestiu ako k celku. Vôľa bola získať všetky priestory v tejto oblasti a po architektonickej súťaži postaviť v priestor, na ktorý by mohli byť obyvatelia hrdí,“ vysvetľuje Peter Borko, mediálny zástupca Lordshipu. Podľa neho sa investorovi nepodarilo presvedčiť príslušné orgány na zmenu územného plánu a ani dospieť s prevádzkovateľom obchodného domu k dohode. Preto od prvotných ideí Lordship odstúpil a sústredil sa len na pozemky a nehnuteľnosti, ktoré vlastní. Spoločnosť Tesco však tvrdí, že si nie sú vedomí toho, že by sa developerovi podarilo získať príslušné povolenia, ktoré by potvrdili realizovateľnosť navrhovaného projektu. „Z uvedeného dôvodu zvažujeme aj iné alternatívne možnosti, vrátane prípadnej revitalizácie časti v našom vlastníctve. Najmä však spôsobom, ktorý by bol v súlade s aktuálnymi územným plánom a príslušnými predpismi,“ približuje hovorkyňa Tesca, Veronika Bush. Podľa nej im Lordship v uplynulých rokoch prezentoval viaceré vizualizácie a štúdie budúcej podoby námestia. „Investor verí, že v budúcnost

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.