Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.02.2018, 00:00

Érsek vidí riešenie pokút v Bruseli

Možností, ako perzekvovať zahraničných neplatičov, je podľa analytikov niekoľko.

Árpád Érsek
Zdroj: TASR/M. Baumann

Zahraniční neplatiči pokút za diaľničné známky trápia nielen Slovensko, ale aj ostatných členov Únie. Vymáhanie komplikuje súčasná legislatíva. Za jej reformu sa v Bruseli postavil aj minister dopravy Árpád Érsek. Štáty si totiž v súčasnosti môžu poskytovať údaje o vodičoch a posielať automatické pokuty len pri deliktoch, ktoré sa týkajú bezpečnosti cestnej premávky. Po novom by sa táto možnosť mala rozšíriť aj na diaľničné známky. Dopravní analytici tvrdia, že niektoré štáty majú spôsoby na vymáhanie pokút už teraz.

Dlhodobý problém
Ľubomír Palčák, generálny riaditeľ Výskumného ústavu dopravného, poukázal na to, že problém zahraničných neplatičov, ktorý otvoril v stredu Pavol Zajac z KDH, nie je novinkou. „Problém s výberom pokút za jazdu bez úhrady diaľničnej známky v prípade zahraničných vodičov tu existuje od vzniku tejto povinnosti pre vodičov od roku 1997. Dodnes však neexistuje možnosť vymáhania pokút od zahraničných vodičov,“ zhrnul pre HN Palčák.

Navyše, predseda správnej rady Inštitútu pre doprfavu a hospodárstvo Ondrej Matej upozornil, že zavádzajúce vyhlásenia o nepokutovaní môžu situáciu ešte zhoršiť. „Mediálnymi vyjadreniami, že Slovensko pokuty nevymáha, vlastne oficiálne pozývame všetkých zahraničných vodičov, aby prechádzali cez Slovensko bez zaplatenia, lebo sa im nič nestane,“ upozornil Matej.

Ministerstvo dopravy HN informovalo, že problém rieši – rozhodlo sa osloviť najvyššie inštitúcie a návrh riešenia predstavilo v rámci „cestného balíčka“ v Bruseli. Progres očakáva

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.