Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.02.2018, 00:00

Slováci sporia pre svoje deti stovky miliónov

Detské stavebné sporenie zažíva boom, hlási Prvá stavebná sporiteľňa.

Slováci sporia pre svoje deti stovky miliónov
Zdroj: pixabay.com

Dobrá ekonomická kondícia, výhodný úrok, sprísňovanie hypoték či nízky až žiadny poplatok za uzatvorenie novej zmluvy. Aj toto sú dôvody, prečo rodičia uzatvárajú zmluvy o stavebnom sporení pre svoje deti. Podľa Prvej stavebnej sporiteľne je o detské sporenie enormný záujem.


Za minulý rok totiž uzatvorila takmer 23-tisíc nových zmlúv určených pre ľudí do 18 rokov. Oproti prechádzajúcemu roku to predstavuje nárast 57 percent. Podľa sporiteľne je záujem rodičov o prípravu financií na budúce bývanie pre svoje ratolesti zjavný aj z celkového objemu cieľových súm. „Kým v roku 2016 to bolo 245,5 milióna eur, vlani sa vyšplhal až na 387,3 milióna eur,“ tvrdí Radovan Slobodník, hovorca sporiteľne.


Taktika voči novele
K zverejneniu čísel o sporiacich zmluvách mohli Prvú stavebnú sporiteľňu motivovať avizované zmeny z ministerstva financií. V pripomienkovom konaní je totiž novela zákona, ktorej súčasťou je zrušenie štátnej prémie pre sporiteľov mladších ako 18 rokov. „Nemyslím si, že by sporiteľňa v takýto veciach klamala. Možno len chceli upozorniť a zobrali si práve tých, ktorí sú postihnutí v rámci novely zákona. Vypichli to, na čo sa útočí,“ tvrdí bankový analytik Pavel Škriniar z Ekonomickej univerzity. Od roku 2010 mala totiž sporiteľňa pri uzatváraní nových zmlúv skôr klesajúci trend. Nárast prišiel až v roku 2017. „Ide skutočne o nárast, ktorý jednoznačne dokazujú naše čísla. Informujeme verejnosť o svojich výsledkoch a produktovej ponuke pravidelne,“ vysvetľuje Slobodník. Ministerstvo financií, ktoré je predkladateľom novely, sa pre HN odmietlo vyjadriť s tým, že čaká na koniec medzirezortného pripomienkového konania.


Dôvodom minuloročného nárastu sú však podľa Škriniara nízke úrokové sadzby v komerčných bankách či sprísňovanie hypoték Národnou bankou Slovenska. Ľudia vidia, že sú nízke úroky napríklad na termínovaných vkladoch, a preto sa im viac oplatí stavebné sporenie. „V konečnom dôsledku, aj zmluvy rodičov sú použité na rekonštrukciu bývania. Zavedú tak zmluvu aj pre deti. Nie je to zneužívanie systému, ale využitie nastavení, ktoré sú k dispozícii,“ dopĺňa Škriniar.


Príčinou klesajúceho trendu v p

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.