Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2018, 00:00

Ceny bytov dosiahli strop. Sú najdrahšie v novodobej histórii

Štvrtý kvartál minulého roku však priniesol pokles hodnoty bývania v priemere. Pomohlo mu najmä zlacnenie domov.

Ceny bytov dosiahli strop. Sú najdrahšie v novodobej histórii
Zdroj: Marek Kmeť

Byty dosiahli strop. Podľa analýzy Národnej banky Slovenska sú najdrahšie v novodobej histórii. Priemerná cena za štvorcový meter bytu prekonala aj krízový rok 2008.


Podľa analytikov Národnej banky vzrástla cena bytov v medzikvartálnom porovnaní o 34 eur na 1 639 eur za štvorcový meter. Priemerne stál minulý rok na Slovensku štvorcový meter v bytových jednotkách 1 602 eur, čo je dokonca o 28 eur viac, ako to bolo počas krízy. Správa banky uvádza, že rýchlejšie v závere minulého roku rástli ceny dvojizbových, trojizbových a štvorizbových bytov, spomalil sa však rast cien jednoizbových bytov a pri päťizbových bytoch sa ich priemerná cena znížila.


I keď sú byty aktuálne najdrahšie, z analýzy vyplýva, že priemerné ceny nehnuteľností prvýkrát po predchádzajúcom dva a pol roku nepretržitého zdražovania klesli. Môže za to najmä klesajúca hodnota rodinných domov.


Hodnota bývania na maximách
Analytici Národnej banky v správe dokonca uvádzajú

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.