Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.02.2018, 00:00

Slováci budú mať prvýkrát priemerný plat tisíc eur

MZDY Za nárastom zárobkov stojí aj nedostatok pracovnej sily na slovenskom trhu práce.

Slováci budú mať prvýkrát priemerný plat tisíc eur
Zdroj: Dreamstime

Ešte pred pár rokmi vyzerala priemerná mzda na úrovni tisíc eur ako neprekonateľná hranica. Zarábali ju skôr ľudia v lepšie ohodnotených sektoroch, ako IT či financie. Teraz sa však má stať realitou aj pre Slovensko ako celok. Práve hranicu tisíc eur má presiahnuť priemerný plat na Slovensku už tento rok. Očakáva to Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií vo svojej najnovšej makroekonomickej prognóze.


K situácii prispieva vo veľkej miere nedostatok pracovnej sily, ktorý tlačí na rast miezd. Najvýraznejšie by si mali pritom prilepšiť ľudia v priemysle a v trhových službách. Napríklad vo Volkswagene sa platy tento rok zvyšujú takmer o deväť percent, Kia navrhla zamestnancom 4,8-percentnné zvýšenie.

Viceprezident Asociácie

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.