Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.02.2018, 00:00

Namiesto zápchy možno nasadnete na loď. Droba hľadá možnosti, ako zlepšiť dopravu v Bratislave

Novozvolený župan Juraj Droba chce za päť rokov v úrade stihnúť viac než jeho predchodcovia za 20 rokov.

V akom stave ste našli dopravu v Bratislave po nástupe do úradu župana?
Som tam necelé dva mesiace, teda niečo o tom už viem. Našli sme dopravu, ktorá nie je skutočne integrovaná. Našli sme organizáciu Bratislavská integrovaná doprava, ktorá má na starosti byť aktívna a aktívne určovať pravidlá hry. To sa zatiaľ nedeje a mám dojem, že tá organizácia ide v závese aj kvôli tomu, že nie veľmi dobre komunikoval magistrát so samosprávnym krajom. Samotná situácia v doprave je taká, ako ju všetci obyvatelia Bratislavského samosprávneho kraja veľmi dobre poznajú a zažívajú na vlastnej koži každý deň. Je veľmi neuspokojivá.


Máte už človeka, ktorý dopravu, ktorá je veľkou boľačkou Bratislavčanov, bude riadiť?
Prvým veľkým víťazstvom bola nominácia pani Alžbety Ožvaldovej za vicežupanku na dopravu. Ja sa veľmi teším, že táto skúsená komunálna politička, ktorá je známa tým, že vie veci dotiahnuť do konca, preberie časť zodpovednosti na svoje plecia. Teraz hľadáme vo verejnom výberovom konaní riaditeľa odboru dopravy. Z môjho pohľadu by to mal byť skôr manažér ako dopravný inžinier. Ale mal by to byť niekto, kto dokáže fakt dobre skĺbiť rôzne typy dopravy a vždy vedieť zaklopať na tie správne dvere. Nie byť špecialistom napríklad na električky, vlaky či autobusy, ale aby videl veci komplexne.


Nebolo by lepšie zobrať si človeka, ktorému dôverujete a ktorého poznáte?
Pre mňa je transparentnosť veľmi dôležitá téma a sú miesta, ktoré chcem obsadiť ľuďmi, ktorí majú moju plnú podporu. Potom sú odborné miesta, a toto je jedno z nich, a beriem to tak, že kamarát – nekamarát, chcem tam toho najlepšieho. Chcem, aby tam sedel najkompetentnejší človek, ktorý to päť rokov bude riadiť. A po piatich rokoch odovzdá dopravu Bratislavského kraja takpovediac previazanú mašľou a dokáže tak voličom, že za päť rokov sa dá spraviť viac ako za posledných dvadsať.


V akom časovom horizonte chcete mať výberové konanie ukončené?
Do 15. februára je otvorené, zbierame životopisy a žiadosti. Následne zasadne komisia, v ktorej budú niekoľkí zamestnanci môjho úradu a aj niektorí moji bývalí protikandidáti, o ktorých si myslím, že sú kompetentní v téme dopravy. Taktiež niekoľko ďalších ľudí, o ktorých viem, že sa doprave rozumejú.


Kedy sa teda dozvieme konkrétne meno?
Myslím si, že to meno predstavíme najneskôr v polovici marca alebo možno aj skôr.


Neobávate sa toho, či sa nový človek dokáže rýchlo v problematike zorientovať? Aby ste mali viac času na realizáciu nových plánov a zmien?
Beriem to tak, že mám päť rokov na to, aby som urobil viac, ako sa podarilo za posledných 16 rokov. Nemám pocit, že

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.