Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.02.2018, 00:00

Odchod Samsungu nás nepoškodí, hrozí však iný problém

Závod vo Voderadoch nemal výrazný efekt na tvorbu hospodárskeho rastu.

Odchod Samsungu nás nepoškodí, hrozí však iný problém
Zdroj: Peter Mayer

Závod Samsung vo Voderadoch prispeje k slovenskému HDP 20-krát menej ako napríklad Volkswagen, čo znamená, že jeho odchod nebude pre našu ekonomiku znamenať takmer žiadne problémy. Správu o zatvorení podniku, ktorá spôsobila veľký rozruch a ihneď sa začala používať ako príklad dôsledkov nedostatku pracovnej sily, odborníci nepovažujú za nutne negatívnu a potvrdzujú to aj údaje Inštitútu finančnej politiky. Skutočným problémom však môže byť to, že firmy zamerané na manuálnu prácu nedokážeme nahradiť tými s vysokou hodnotou.


Firmy budú pod čoraz väčším tlakom
Analýza Inštitútu finančnej politiky poukazuje na to, že Samsung Voderady v roku 2016 prispel k slovenskému HDP čiastkou menšou ako 0,05 percenta, čo znamená, že mal iba „minimálne nepriame efekty“. Rozhodnutie vedenia bolo podľa odborníkov prirodzeným dôsledkom aktuálnej situácie na slovenskom trhu práce, kde vládne čoraz väčší nedostatok pracujúcich a mzdové náklady rastú. Podľa ekonóma z bratislavskej Ekonomickej univerzity Martina Labaja situáciu netreba preceňovať, no na druhej strane „je to asi signál, že, keď ten tlak na mzdy bude pokračovať naďalej, tak postupne firmy založené na takýchto výrazne manuálnych prácach s nízkou pridanou hodnotu budú po

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.