Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.02.2018, 13:42 Aktualizované dňa 07.02.2018 o 14:21

Rast slovenskej ekonomiky bude budúci rok druhý najrýchlejší v Únii, prognózuje Brusel

Inflácia má v roku 2018 vzrásť z vlaňajších 1,4 percenta na 2,2 percenta.

Rast slovenskej ekonomiky bude budúci rok druhý najrýchlejší v Únii, prognózuje Brusel
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Európska komisia (EK) v roku 2018 prognózuje rast hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska na úrovni rovných štyroch percent, čo by malo byť o 0,6 percenta viac, ako je predpokladaný rast slovenskej ekonomiky v roku 2017. 

V tomto a nasledujúcich rokoch má hospodársku expanziu Slovenska podľa prognózy Bruselu ťahať zlepšenie podmienok na trhu práce a silnejúca investičná aktivita v súkromnom sektore, ktorá má dosiahnuť vrchol práve v roku 2018. Dôvodom sú nárast investícií do automobilového priemyslu a rozsiahle projekty verejnej infraštruktúry. 

V nasledujúcom roku sa má HDP Slovenska zvýšiť na 4,2 percenta.  

Prognóza EK ako možné riziko pre budúci hospodársky rast Slovenska uvádza postupné vysychanie toku peňazí z fondov Európskej únie. 

Inflácia má v roku 2018 vzrásť z vlaňajších 1,4 percenta na 2,2 percenta. Napriek tomu EK predpokladá, že rastúce mzdy a miera zamestnanosti posilnia rozpočty domácností.

Slovensku sa v rámci porovnávacej tabuľky darí udržiavať si dobrú pozíciu, keď v roku 2018 s odhadovaným štvorpercentným rastom HDP zaujme 6. najlepšiu pozíciu v EÚ a 4. miesto v eurozóne. V roku 2019 by Slovensko s rastom 4,2 percent HDP bolo na výbornej druhej priečke v Únii aj v eurozóne (väčší rast by mala zaznamenať iba Malta).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.