Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.12.2006, 00:00

Jednému vyšiel pokles, druhému nárast

Pri rozprave o štátnom rozpočte na seba narazili dvaja ministri financií: súčasný Ján Počiatek a jeho predchodca Ivan Mikloš. Kým prvý tvrdil, že výdavky v dôležitých kapitolách stúpajú, druhý je presvedčený o opaku.

Pri rozprave o štátnom rozpočte na seba narazili dvaja ministri financií: súčasný Ján Počiatek a jeho predchodca Ivan Mikloš. Kým prvý tvrdil, že výdavky v dôležitých kapitolách stúpajú, druhý je presvedčený o opaku.
Rôzne porovnania
Počiatek tvrdí, že rozpočet na rok 2007 netreba porovnávať s rozpočtom z minulého roka, ale so skutočným čerpaním výdavkov v jednotlivých kapitolách. "Nemá zmysel plánovať na základe niečoho, čo sa predpokladalo na jeseň minulého roka, keď skutočnosť je už inde," tvrdí nový minister financií. Podľa tohto porovnania výdavky v kapitolách, ktoré boli už na verejnosti kritizované, neklesajú, ale rastú. Štát tak vydá na budúci rok viac peňazí na vedu a výskum a na dopravu. Dôvodom je podľa ministra nečerpanie peňazí v tomto roku, ktoré za pôvodným rozpočtovaným plánom zaostáva. Keď dokáže verejná správa ušetriť, nemá dôvod pridávať, hovorí. Z toho pramení rozdielny výsledok porovnania oboch ministrov.
Každý ma sčasti pravdu
Analytici tvrdia: pravdu majú v niečom obaja ministri. "Dal by som 70 percent váhy metóde Mikloša a 30 percent prístupu Počiatka," hovorí analytik ING Bank Ján Tóth. Rozpočet podľa neho má vytvárať dostatočný priestor pre rast. Keď niektoré sektory nedokázali pridelené peniaze minúť, nie je to dôkaz šetrenia, ale neschopnosti realizovať dané projekty.
"Keď sa nepostavia diaľnice, štát neušetrí z dlhodobého hľadiska, naopak, stráca svoju konkurencieschopnosť a investície sa budú musieť urobiť neskôr," hovorí. Podobný prístup k šetreniu podľa neho používala v rokoch 1998 až 2001 ministerka financií Brigita Schmögnerová.
Pri posudzovaní rastu treba podľa Tótha hodnotiť zvlášť každý rezort. K šetreniu v pravom zmysle slova dochádza vtedy, keď dokáže menej minúť správa rezortu. Keď sa menej minie na mzdy, minie sa menej energií a kancelárskych potrieb. V tomto smere je metóda ministra Počiatka namieste.

Verejné výdavky do jednotlivých oblastí hospodárstva (v mld. Sk) 
  Rozpočet 2007 Rozdiel oproti rozpočtu 2006
Sociálne veci 51,80 2,87
Školstvo 50,40 1,48
Zdravotníctvo 30,10 3,64
Obrana 29,05 1,13
Doprava a telekomunikácie 27,70 0,41
Pôdohospodárstvo 23,40 2,06
Vnútro 23,10 0,94
Výstavba a regionálny rozvoj 9,50 -0,01
Financie 8,40 0,14
Životné prostredie 8,00 1,28
Hospodárstvo/priemysel a obchod 7,40 -2,11
Spravodlivosť 7,30 -0,12
Kultúra 4,00 -0,57
Zahraničie 3,60 -0,12
Zdroj: MF SR

Iba zástierka?
"Upravená metodika porovnávania sa podľa mňa nevyužíva celkom korektne, ale skôr ako zásterka pred pomenovaním skutočných priorít rozpočtu," myslí si analytik UniBanky Viliam Pätoprstý. Šetrenie na kapitálových výdavkoch počas roka s cieľom upraviť deficit verejných financií nedáva podľa neho dobrú bázu na porovnávanie. "Ekonomika sa nedá oklamať, produktívne míňanie zvyšuje budúcu životnú úroveň, neproduktívna spotreba je, naopak, cesta k vyššej inflácii," hovorí. Okrem toho upozorňuje, že veľká časť výdavkov sa uskutočňuje až v dvanástom mesiaci, čo skresľuje možnosť predvídanie spotreby za celý rok.
V oblasti životného prostredia napríklad štátny rozpočet na budúci rok umožňuje minúť osem miliárd korún. Je to o 3,7 miliardy menej ako tento rok. Rezort nedokázal vyčerpať projekty financované Európskou úniou vrátane spolufinancovania v objeme 5,7 miliardy korún. Vrátane neminutých prostriedkov zo štátneho rozpočtu by mala mať oblasť v budúcom roku k dispozícii 11,9 miliardy. Podľa tohto výpočtu to ministerstvu financií dáva medziročný nárast o 49 percent.

Výdavky štátneho rozpočtu vo vybraných oblastiach 2007/2006
Podľa I. Mikloša J. Počiatka
Veda a výskum -8,6 29,6
Sociálne 4,3 8
Podpora rozvoja bývania -3,8 29,3

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.