Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.02.2018, 00:00

Poľský exminister financií: Slovensko je ohromný úspech

Mateusz Szczurek, viceprezident Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD) hovorí pre HN o aktivitách banky na Slovensku. Nemyslí si, že diaľnica je potrebná v každom kúte krajiny, tvrdí, že starnutie bude pre nás obrovský problém. Na druhej strane však krajinu chváli za jej ekonomickú vyspelosť.

Poľský exminister financií: Slovensko je ohromný úspech
Zdroj: Reuters

Kto je Mateusz Szczurek
Mateusz Szczurek je viceprezident a vedúci regionálny ekonóm v EBRD, medzi novembrom 2013 a novembrom 2015 bol poľským ministrom financií pod Donaldom Tuskom a Ewou Kopaczovou. V januári 2015 ho mesačník The Banker vyhlásil za najlepšieho ministra financií Európy.


EBRD je medzinárodná finančná inštitúcia, ktorá investuje predovšetkým do klientov zo súkromného sektora. Banka podporuje podnikanie a prechod k otvoreným a demokratickým trhom.


Aj napriek tomu, že za posledných päť rokov investovala Európska banka pre obnovu a rozvoj na Slovensku takmer 700 miliónov eur, nie je medzi verejnosťou veľmi známa. Aké je vlastne jej poslanie?

Banka bola založená začiatkom 90. rokov, aby v bývalom sovietskom bloku podporila transformáciu z centrálne plánovanej ekonomiky na trhovú ekonomiku. Teraz sa snažíme dosiahnuť fungujúcu trhovú ekonomiku, ktorá je založená na šiestich kvalitách.

Aké sú to?
Ekonomika by mala byť zelená, konkurencieschopná, inkluzívna, integrovaná pomocou otvorenosti voči zvyšku sveta, odolná a dobre riadená.

Slovensko takú ekonomiku má?
Slovenská republika je v skupine, ktorá sa interne nazýva pokročilé tranzitné krajiny, a v mnohých ohľadoch sa Slovensko nijako výrazne nelíši od vyspelých krajín. V niektorých aspektoch je na tom dokonca lepšie ako mnohé iné, aj čo sa týka spomínaných šiestich kvalít.

Čo konkrétne máte na mysli?
Napríklad, keď sa pozrieme na integráciu so svetovou ekonomikou, na otvorenosť k obchodu alebo na dopravné prepojenie, aspoň na to externé v západnej časti krajiny, toto všetko má Slovensko na rovnakej úrovni ako štáty v západnej Európe.

To sú pozitívne správy. Určite však máte aj tie zlé.
Áno, stále nie ste dokonalou krajinou, najmä v oblastiach ako je regionálna inklúzia, zdravotná starostlivosť, odpadové hospodárstvo alebo kvalita ovzdušia. Toto sú aspekty, pre ktoré je Európska banka pre obnovu a rozvoj naďalej dôležitá a stále môže poskytovať finančné prostriedky, prípadne sa vieme angažovať v politike.

Z hľadiska súčasných projektov banky na Slovensku sa vaše portfólio skladá najmä z investícií do infraštruktúry a z investícií do finančných inštitúcií. Ako si zvolíte, kam presne investovať?

Je potrebné zdôrazniť tri piliere, ktoré majú všetky naše investície. Po prvé, vychádzame z princípu zdravého bankovníctva, ktorého nástroje sú zvyčajne trhové. Po druhé, ide o doplnkovosť. Ak je na miestnej úrovni niekto iný, kto dokáže investovať, nie je tam pre nás priestor. Tretí pilier je vplyv na hospodársku transformáciu. Vo všetkom, čo robíme, sa snažíme rozvíjať krajinu pozdĺž spomínaných šiestich kvalít. Slovensko je príkladom, kde hľadáme firmy, ktoré by chceli rásť a expandovať, a to na regionálnej i celosvetovej úrovni, pretože jeden z problémov, ktorý sme identifikovali v našej najnovšej správe, je rozdrobenosť ekonomiky a počet malých firiem, ktoré nenapredujú. Financujeme taktiež investície do infraštruktúry – spolu s obchodnými partnermi je naším cieľom podporiť účasť súkromného sektora na PPP projektoch, naposledy to bolo v rámci rozšírenia D4/R7, aby sa vo financovaní, používaní a udržiavaní ciest využívali trhové mechanizmy.

Avšak pre spotrebiteľov infraštruktúry, občanov Slovenska, je táto téma veľmi špecifická, často je spá

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.