Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.02.2018, 00:00

Odborári nepoľavujú. K platom sa nedostali

Zamestnávateľ požiadal ministerstvo práce o pridelenie sprostredkovateľa.

Odborári nepoľavujú. K platom sa nedostali
Zdroj: Peter Mayer

Kia i PSA už niekoľko mesiacov riešia uzatvorenie novej kolektívnej zmluvy. A práve žilinský závod uviazol na mŕtvom bode už po piatom kole vyjednávaní. Odborári i zamestnávateľ sa zatiaľ na ničom nezhodli. „Odborový zväz trvá na svojich požiadavkách a doteraz neprišiel so žiadnym kompromisným návrhom. A to napriek tomu, že naša spoločnosť už urobila viacero ústupkov,“ konštatuje hovorca spoločnosti Kia Motors Slovensko Jozef Bačé. Vedenie podniku preto podľa vlastných slov už nevidí dôvod, prečo by sa malo kolektívne vyjednávanie zbytočne predlžovať, a preto požiadalo o sprostredkovateľa z ministerstva práce.

K platom sa nedostali
Pridelený sprostredkovateľ už kontaktoval obe zúčastnené strany a navrhol spoločný termín ďalšieho stretnutia. To by sa mohlo uskutočniť už koncom tohto mesiaca. K debate o zvyšovaní platov podľa odborov zatiaľ neprišlo. „Doterajšie vyjednávania riešili hlavne dĺžku dodatku, ktorý vždy podpisujeme na jeden rok. Zamestnávateľ však najskôr chcel jeho platnosť posunúť na tri roky. Aktuálne požaduje dva,“ tvrdí odborársky predák OZ Kovo v Kii Miroslav Chládek. Tiež boli podľa neho problémom zásahy zamestnávateľa do už zabehnutého odmeňovania zamestnancov. Vedenie podniku dúfa, že pridelený sprostredkovateľ bude odbory motivovať k tomu, aby zľavili zo svojich nárokov. „Doteraz jeho zástupcovia iba neustále niekoľko mesiacov opakovali tie isté argumenty bez akejkoľvek ochoty dospieť ku kompromisnému riešeniu,“ uvádza Bačé.

V prípade zvyšo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.