Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.02.2018, 00:00

Plán Únie pre naše bane: zavrite ich skôr a ušetríte

Nová štúdia Európskej komisie odhaduje, že skorší koniec uhlia na hornej Nitre ušetrí 338 miliónov eur.

Plán Únie pre naše bane: zavrite ich skôr a ušetríte
Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

Viac ako päťdesiatka regiónov v ôsmich členských štátoch Európskej únie sa borí s prechodom od uhlia na iné energetické zdroje. Jedným z nich je aj horná Nitra. Hoci štát má v pláne dotovať uhlie až do roku 2030, podľa najnovšej štúdie Spoločného výskumného centra Európskej komisie by ukončenie prevádzky Novák už v roku 2023 ušetrilo viac ako 300 miliónov eur na systémových nákladoch. A ďalších 170 miliónov eur by bol celkový trhový aj netrhový prínos už v prvom roku po ukončení prevádzky.

Ako najlepšiu alternatívu pre ústup od uhlia vidí Brusel geotermálnu energiu. V súčasnosti označili predstavitelia Komisie 27 potenciálnych geotermálnych oblastí, ktoré pokryjú tretinu územia Slovenska. Takéto riešenie by znamenalo pozitívnu správu aj pre tisícky ľudí v súčasnosti pracujúcich v priemysle súvisiacom s Hornonitrianskymi baňami. „Využitie geotermálneho potenciálu na horn

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.