Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.02.2018, 00:00

Koniec uhlia na hornej Nitre ušetrí stámilióny

Riešenie uhoľnej problematiky vidí Brusel v transformácii na geotermálnu energiu.

Baníci v Hornonitrianskych baniach
Zdroj: TASR/R. Stoklasa

Uhlie vychádza z módy, aj keď sa ho Slovensko vzdáva ťažko. No čím skôr sa s týmto zdrojom energie rozlúčime, tým viac nám ušetrí peňazí. Nejde o zanedbateľnú sumu. Podľa štúdie Spoločného výskumného centra Európskej komisie by skoncovanie s uhlím skôr, ako máme v pláne, ušetrí viac ako 300 miliónov eur.

Kľúčom pre odklon od uhlia má byť podľa Bruselu diverzifikácia priemyslu. Nezamestnanosť v regióne hornej Nitry totiž klesá a investície zo zahraničia rastú. Podľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny miera nezamestnanosti dosahovala v máji 2017 úroveň 4,5 percenta v okrese Partizánske a 6,1 percenta v okrese Prievidza. Navyše, v prievidzskom okrese je už teraz nedostatok pracovnej sily v oblasti baníctva a nie je o ňu záujem. „Dá sa to vysvetliť tým, že ide o fyzicky náročnú prácu, ktorú záujemcovia o zamestnanie často vnímajú ako ohrozujúcu zdravie a život a s neadekvátnym finančným ohodnotením,“ zhodnotila Európska komisia v správe.

Závislé sú tisíce
Pracovné miesta baníkov sú pritom dlhodobo kameňom úrazu v diskusii o budúcnosti regiónu. Hovorkyňa HBP Adriana Siváková pre TASR zdôraznila, že v ostatných dvoch desaťročiach urobili značný posun v diverzifikácii zamestnanosti a sú pripravení aj v súčasnosti aktívne spolupracovať a podieľať sa na realizácii úloh, ktoré z procesu vyplynú.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.