Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.02.2018, 00:00

Hotelieri majú s 13. a 14. platom problém

Parlament schválil Zákonník práce, podnikatelia v službách sa sťažujú, že na nich nemyslí.

Hotelieri majú s 13. a 14. platom problém
Zdroj: Peter Mayer

Náklady na prácu v odvetví cestovného ruchu tvoria v niektorých prípadoch aj viac ako dve tretiny všetkých výdavkov. Akékoľvek zvýšenie miezd či odmien preto podnikateľom v tejto sfére riadne zamieša karty. No a práve včera parlament schválil novelu Zákonníka práce, ktorý zavádza nielen zvýšenie príplatkov za prácu v noci, cez víkendy a sviatky, ale aj zvýhodnené 13. a 14. platy. Klauzula, ktorou je toto zvýhodnenie podmienené, však podľa hotelierov odráža neznalosť politikov o pomeroch v službách, keďže im nedovolí túto úľavu využiť.


V službách na bonusové mzdy nie je priestor
„Návrh zákona ako celok považujeme za nesystémové, populistické riešenie písané od stola niekým, kto v živote nepracoval v službách, nezamestnával ľudí a neplatil povinné odvody,“ poznamenal riaditeľ hotela Elizabeth Ján Svoboda. Na návrh SNS novela zákonníka obsahuje aj odvodové zvýhodnenie odmien, ktoré má zamestnávateľov motivovať na ich vyplácanie, ako aj potlačiť vyplácanie „na ruku“. No na to, aby sa na 13. alebo 14. plat mohla vzťahovať úľava, bude musieť dosiahnuť výšku priemerného zárobku zamestnanca. Tým chcú navrhovatelia predísť tomu, aby firmy zvýhodnenie zneužívali. Ak teda zamestnanec zarába priemerne tisíc eur, 13. či 14.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.