Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.02.2018, 11:37

Slovensku sa darí. Pre budúcnosť nám však rastie riziko, varuje analytik

Slovenská ekonomika zrýchlila tempo rastu a narástla aj zamestnanosť.

Slovensku sa darí. Pre budúcnosť nám však rastie riziko, varuje analytik
Zdroj: Peter Mayer

Slovenská ekonomika v poslednom štvrťroku minulého roka zrýchlila tempo rastu oproti predchádzajúcemu kvartálu na 0,9 percenta, v treťom štvrťroku jej rast predstavoval 0,8 percenta. Vo svojom rýchlom odhade to dnes uviedol Štatistický úrad. V sledovanom období sa zvýšila aj zamestnanosť.

Tempo medziročného rastu hrubého domáceho produktu bez úpravy o sezónne vplyvy zrýchlilo v štvrtom štvrťroku na 3,5 percenta zo 3,4 percenta v treťom štvrťroku. Vývoj bol mierne lepší ako odhady analytikov.

Štatistici podrobnosti k vývoju HDP neuviedli. Detailnejšie údaje zverejnia na začiatku marca.

Spolu s rastom ekonomiky sa zvýšila aj zamestnanosť, vo štvrtom štvrťroku medziročne o 2,2 percenta. Je to ale pomalšie tempo ako v treťom kvartáli, kedy vzrástla o 2,3 percenta.

"V porovnaní s predchádzajúcimi štvrťrokmi sme mohli pozorovať mierne spomalenie rastu zamestnanosti, napriek miernemu zrýchleniu ekonomického rastu. Dôvod môže byť v prednábore pracovnej sily, ale pravdepodobne najmä vo vyčerpaní zásoby pracovnej sily na západe krajiny, ktorá sa prejavila na prudkom náraste voľných pracovných miest v závere roka," hovorí o situácii Ľubomír Koršňák z UniCredit Group. 

To by mohlo ukazovať na prichádzajúci problém. "Nedostatok pracovnej sily vytvára významné riziko pre ekonomiku v najbližších rokoch, keď sa môže stať limitujúcim faktorom jej ďalšieho rastu. Časť firiem by pod vplyvom nedostatku pracovnej sily a z toho vyplývajúcich mzdových tlakov mohla prehodnotiť ďalšie investície v krajine," vysvetľuje Koršňák.

Slovenské ministerstvo financií na tento rok očakáva rast HDP o 4,2 percenta. Optimistickejšia je Národná banka Slovenska, ktorá vo svojej poslednej prognóze odhadla rast ekonomiky na 4,3 percenta.

"Očakávame, že rast slovenskej ekonomiky by mal pokračovať dobrým tempom a v roku 2018 by mohol zrýchliť na 3,9 percenta," píše v analýze Katarína Muchová zo Slovenskej sporiteľne. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.