Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.02.2018, 00:00

Štátny dopravca draho opravuje vozne, mohol mať desiatky nových

Firma veľkopodnikateľa Poóra opäť zmodernizuje staré vozne, ktoré štát v minulosti stáli milióny.

Štátny dopravca draho opravuje vozne, mohol mať desiatky nových
Zdroj: Pavol Funtál

Vozne národného vlakového dopravcu čaká ďalšia nákladná modernizácia. Železničná spoločnosť Slovensko totiž koncom minulého roku ukončila verejnú súťaž na rekonštrukciu 50 osobných vozňov radu Bmeer z roku 1986. Uspela v nich akciovka ŽOS Trnava veľkopodnikateľa Vladimíra Poóra. V súťaži Poórova firma vyhrala nad spoločnosťou Pars nova, ktorá opravovala vlaky Českých dráh.


Štát vyjdú vynovené súpravy od ŽOS Trnava 37,5 milióna eur, čo predstavuje viac ako 898-tisíc eur za jeden vagón.


Cieľom rekonštrukcie je zvýšenie bezpečnosti železničnej prevádzky výmenou dverí, protišmykového zariadenia a skrátením brzdnej dráhy. „Okrem toho sa modernizácia zameria aj na zvýšenie komfortu pre cestujúcich, a to prostredníctvom nových sedadiel, podlahy, obkladov, batožinových políc, dosadením WiFi, zásuviek s USB portom a zásuviek pod sedadlami, zvýšením výkonu klimatizácie, ako aj zvýšením výkonu centrálneho zdroja energie,“ povedal pre HN hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko Tomáš Kováč.


V rukách železníc
Miliónovú modernizáciu zaplatí štátny dopravca z vlastného vrecka. Vlani pritom vygeneroval stratu viac ako päť miliónov eur. Ministerstvo dopravy toti

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.