Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.02.2018, 00:00

Firmy dostali od štátu štyri novinky

Cudzincov bude možné zamestnať jednoduchšie, pribudla však byrokracia.

Firmy dostali od štátu štyri novinky
Zdroj: TASR

Prvá tohtoročná schôdza priniesla podnikateľom hneď niekoľko noviniek. Zjednodušilo sa zamestnávanie cudzincov, aj keď iba v niektorých prípadoch, zvýšili sa príplatky za prácu v noci, cez víkend a sviatok a v pracovných ponukách sa po novom musí uvádzať hodinová mzda. HN vám prinášajú prehľad najdôležitejších schválených zákonov.


1. Hrubý plat v inzeráte
Po novom bude musieť každý pracovný inzerát obsahovať aj informácie o ponúkanom plate. To má na jednej strane pomôcť záujemcom nájsť si lepšie platené miesto a na druhej strane má toto opatrenie tlačiť na rast miezd. Ľudia si už budú môcť priamo porovnať platové ohodnotenia v rôznych ponukách a vybrať si tú lepšiu. Zákon prikazuje, že v inzeráte sa musí uvádzať hrubá hodinová mzda a na konkrétnej pracovnej zmluve nesmie figurovať nižšia hodnota. Podnikateľom sa však toto opatrenie nepáči. „Je kontraproduktívne, pretože zamestnávatelia uvedú síce nejakú základnú, radšej nižšiu mzdu, než sú schopní na danú pozíciu poskytnúť, lebo nikdy nevedia, kto a aký kvalitný človek sa uchádza o danú pozíciu,“ vysvetlila Lesáková.


2. Zamestnať cudzincov bude jednoduchšie
Okrem Zákonníka práce parlament schválil aj zákon o službe zamestnanosti, ktorý upravuje zamestnávanie cudzincov z tretích krajín. Ministerstvo práce vytvorí v nasledujúcich dňoch zoznam nedostatkových profesií, ktoré budú fungovať v zľahčenom režime. V prípade, že firma bude chcieť na tieto pozície obsadiť cudzincov, nebude musieť prejsť všetkými krokmi a celý proces by sa mal skrátiť aspoň o polovicu. Platí to však ib

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.