Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.02.2018, 15:47

Od mája vzrastú príplatky za prácu, Kiska podpísal zmeny v Zákonníku práce

Zamestnanci budú mať vyšší príplatok aj za prácu v nedeľu.

Od mája vzrastú príplatky za prácu, Kiska podpísal zmeny v Zákonníku práce
Zdroj: TASR/AP

Od 1. mája tohto roka si zamestnanci finančne prilepšia. Prezident SR Andrej Kiska podpísal novelu Zákonníka práce, ktorou sa zvýšia príplatky za nočnú a sviatočnú prácu a zavedú príplatky za prácu v sobotu a nedeľu.

Príplatky za nočnú prácu sa budú zvyšovať v dvoch etapách a tiež sa bude rozlišovať, či ide o všeobecnú, alebo rizikovú prácu. Od 1. mája tohto roka pri všeobecnej práci pôjde príplatok hore na 30 percent minimálnej mzdy za hodinu a v ďalšom roku bude zvýšenie predstavovať 40 percent. Podobný postup bude aj pri rizikovej práci, pri ktorej od 1. mája tohto roka stúpne príplatok na 35 percent minimálnej mzdy za hodinu a od 1. mája budúceho roka dosiahne 50 percent.

Zamestnávatelia však budú mať možnosť uplatniť si výnimky v rámci tzv. derogačnej klauzuly, ktorá je v Zákonníku práce v súčasnosti v niektorých oblastiach. Pre zamestnávateľov to znamená, že podmienky zvýšenia príplatku za nočnú prácu budú môcť dohodnúť v rámci kolektívnej zmluvy, príplatok však bude môcť byť vo výške najmenej 25 percent od 1. mája tohto roka a od 1. mája budúceho roka bude musieť byť najmenej 35 percent.

Vo firmách, v ktorých nie sú odbory alebo sa vykonáva prevažne nočná práca, budú môcť zamestnávatelia dohodnúť výnimky týkajúce sa mzdového ohodnotenia za nočnú prácu v rámci pracovnej zmluvy so zamestnancom. Výnimky nebude možné uplatniť si u rizikových prác.

Zavedie sa aj príplatok za víkendovú prácu. Poslanci pôvodne navrhovali, aby bol vo výške 100 percent sumy minimálnej mzdy v eurách za hodinu. Po rokovaní s tripartitou od 1. mája tohto roka stúpne príplatok za prácu v sobotu na 25 percent minimálnej mzdy za hodinu a od budúceho roka má byť na úrovni 50 percent. Znovu bude možné uplatniť dve výnimky, ale nebudú delené medzi všeobecnú a rizikovú prácu.

Zamestnanci budú mať vyšší príplatok aj za prácu v nedeľu. Zvyšovanie bude tiež postupné. Od 1. mája tohto roka bude vo výške 50 percent a od 1. mája budúceho roka bude predstavovať 100 percent. Aj pri týchto príplatkoch zákonník zadefinuje výnimky pre firmy, v ktorých sa musí pracovať pravidelne v nedeľu.

Príplatok za sviatok sa zvýši na 100 percent priemerného zárobku zamestnanca zo súčasnej úrovne 50 percent.

Zvýšenie príplatkov za nočnú prácu a sviatok, ako aj zavedenie príplatkov za víkend sa dotkne aj zamestnancov v štátnej a verejnej službe.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.