Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.02.2018, 19:22

Nástupný plat v českom Lidli bude 1 100 eur. Slováci sú len chudobnými príbuznými

  • Český Lidl od budúceho mesiaca zvýši nástupnú mzdu pokladníkov a predavačiek na 28-tisíc korún.
  • Po marcovom päťpercentom náraste miezd bude v slovenskom Lidli priemerný plat na pozícii predavač-pokladník 845 eur.
Nástupný plat v českom Lidli bude 1 100 eur. Slováci sú len chudobnými príbuznými
Zdroj: Reuters

Priepastný platový rozdiel v slovenskom a českom Lidli: Od marca bude medzi nástupnou mzdou pokladníkov a predavačiek v Česku a tou priemernou na rovnakých pozíciách v reťazci na Slovensku predstavovať takmer 260 eur.

Česká dcéra nemeckej siete diskontných predajní totiž od budúceho mesiaca zvýši nástupnú mzdu pokladníkov a predavačiek na 28-tisíc korún (1 104 eur), teda o pätinu. V Prahe a okolí ich plat stúpne až na viac ako 29-tisíc korún. Rovnakým tempom majú vzrásť aj mzdy súčasných zamestnancov.

Platy porastú od marca aj na Slovensku

Na Slovensku narastie mzda od toho istého mesiaca zamestnancom predajní a logistických centier spoločnosti o päť percent. Priemerný plat na pozícii predavač-pokladník tak v slovenskom Lidli dosiahne úroveň 845 eur. "O tretinu viac v porovnaní s trhovým priemerom podľa portálu platy.sk," zdôraznil pre HNonline hovorca spoločnosti Lidl na Slovensku Tomáš Bezák.

"Od jesene 2016 sme výrazne zvýšili platy absolútnej väčšiny svojich zamestnancov o 25 percent, nástupné platy v predajniach a logistických centrách narástli dokonca až o 28 percent," uviedol Bezák.

Nemecký reťazec sa u nás podľa slov jeho hovorcu snaží, aby "mzdy boli motivačné a atraktívne vo vzťahu k porovnateľnými pozíciám v iných spoločnostiach na Slovensku."

Nedostatok prevádzkových pracovníkov v Česku

Priemerná mzda v Česku v minulom treťom štvrťroku medziročne stúpla o 6,8 percenta na 29 050 korún (1 145 eur). V rovnakom období slovenská priemerná mzda predstavovala 935 eur. Nafúknutiu rozdielu medzi českými a slovenskými platmi pomáha aj silnejúca koruna. V apríli minulého roka totiž Česká národná banka prestala umelo udržiavať kurz a odvtedy česká mena voči euru posilňuje.

Od vlaňajška sa výrazne zrýchlilo tempo, ktorým rastú platy v českých obchodoch. Mzdy navýšila väčšina veľkých obchodných reťazcov, niektoré dokonca aj viackrát. Núti ich k tomu nedostatok prevádzkových pracovníkov v Česku a snaha udržať si tých súčasných.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.