Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.02.2018, 00:00

Investície miešame viac ako Európa

Majetok v podielových fondoch sa medziročne zvýšil o miliardu.

Investície miešame viac ako Európa
Zdroj: Peter Mayer

Objem peňazí, ktoré majú Slováci v podielových fondoch, je len na úrovni 7,3 percenta výkonu domácej ekonomiky, v Dánsku je to až 99,5 percenta. Dôvodom nie je len miera bohatstva krajiny, ale aj neskúsenosť. V postkomunistickej krajine je investovanie stále vnímané trocha exoticky, až nebezpečne. Paradoxne je pritom práve kolektívne investovanie vďaka rozloženiu rizika vhodné aj pre bežných klientov, ktorí si mesačne môžu odložiť pár desiatok eur.


Klienti sami neprídu
Samotné správcovské spoločnosti sa zhodujú, že fondy sú produkt, ktorý sa nekupuje, ale predáva. Zdanlivé slovíčkarenie znamená, že to nie sú klienti, ktorí proaktívne prídu s požiadavkou na investovanie, ale často im najskôr treba vysvetliť, že takýto produkt vôbec existuje a je vhodný aj pre nich.


Podrobnejší pohľad naznačuje, že prostriedky, ktoré Slováci vo fondoch majú, sú umiestnené konzervatívnejšie, ako je európsky priemer. Celkovo dominujú na starom kontinente akciové fondy, ktoré sú z dlhodobého hľadiska výnosnejšie, ale aj rizikovejšie. U nás majú takmer po

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.