Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.02.2018, 00:00

Zdanenie platforiem uškodí hotelom

Ubytovacie zariadenia budú musieť platiť daň z provízií, ktoré odvádzajú portálom ako Booking či Trivago.

Zdanenie platforiem uškodí hotelom
Zdroj: TASR

Rozhodli ste sa využiť jarné prázdniny a chystáte lyžovačku na Donovaloch. Hotel si chcete objednať cez internet a po zadaní kľúčových slov vás prvý odkaz zavedie napríklad na stránku booking.com, kde si môžete vybrať z takmer stovky rôznych možností. Takýto scenár sa opakuje pri hocijakom vyhľadávaní ubytovania, a to nielen na Slovensku, ale prakticky na celom svete. Bez týchto portálov preto ubytovacie zariadenia takmer nemôžu žiť, aj keď im za sprostredkovanie platia provízie až do výšky 20 percent. Tie sa minister financií Peter Kažimír rozhodol zdaniť. Digitálne platformy sa však bránia a slovenským podnikateľom hrozí, že budú musieť platiť zrážkovú daň štátu a zároveň odviesť celkovú sumu provízie platforme.


Booking.com rozposiela e-maily
Od januára totiž platí nový zákon o zdaňovaní digitálnych platforiem, ktorý dáva zahraničným hráčom ako booking.com, ale aj Uber povinnosť zriadiť si na Slovensku stálu prevádzkareň a platiť tak u nás aj dane. Termín, do ktorého tak musia urobiť, vyprší už na konci februára. Ak sa tak nestane, nastupuje zrážková daň z provízií, ktoré im slovenskí biznis klienti odvádzajú za sprostredkovateľské služby. Tá má byť vo výške 19 percent, v prípade krajín, s ktorými Slovensko nemá zmluvu, dokonca 35 percent. Práve zmluva s Holandskom však podľa portálu booking.com zamedzuje tomu, aby on alebo jeho klienti museli na Slovensku platiť akékoľvek dane. V tomto duchu sa nesi

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.