Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.03.2018, 00:00

Šéf zamestnávateľov: O príplatkoch sa rozhodlo politicky a až potom sa obrátili na nás

Tomáš Malatinský varuje pred dopadmi príplatkov za nočnú prácu na malých podnikateľov.

Novela zákonníka práce nedávno schválená veľkou väčšinou poslancov sľubuje zamestnancom vyššie platy. O tom, ako vnímajú tieto opatrenie firmy sme sa rozprávali s prezidentom Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ), Tomášom Malatinským.

Ten kritizuje vládu, že najprv spravila politické rozhodnutie a až potom sa zaujímala o názor tripartity. 

"To, že to bolo politické rozhodnutie, bolo nad slnko jasné. Išli sme do tohto zákona s návrhom poslancov a mohol sa tento zákon takisto riešiť klasickým spôsobom ako vládny návrh, diskutovať ho so zámerom, tak ako sa pri každom zákone riadnom robí. Išli sme tu skoro, pretože neviem aký termín politický sa sledoval. Každopádne sa riešila forma poslaneckého návrhu a ten sme ex post riešili v tripartite," hovorí Malatinský.

Zástupca zamestnávateľov zároveň upozorňuje, že príplatky pre zamestnancov môžu byť veľkou záťažou pre malých zamestnávateľov. Ako príklad uviedol malé rodinné hotely a reštaurácie, ktoré logicky chcú byť otvorené aj v čase postihnutom príplatkami. Ako uviedol Malatinský, niektorí zamestnávatelia avizovali zvýšenie nákladov až o 20 percent. 

"V porovnaní s niektorými prevádzkami, kde je automatizovaná výroba, tam tie náklady na mzdu robia malé percento, tam ten dopad nebude taký výrazný. Možno aj v prevádzke, kde pán premiér demonštroval svoju účasť na nočnej smene, tam to percento nie je také veľké," povedal Malatinský.

Viac o dopadoch príplatkov za prácu v noci sa dozviete v rozhovore.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.