Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.03.2018, 00:00

Výstavba novostavieb sa prudko spomalila

Nových stavieb bolo v poslednom štvrťroku o 24 percent menej ako v predošlom roku.

Výstavba novostavieb sa prudko spomalila
Zdroj: Pavol Funtál

Realitná horúčka na Slovensku postupne chladne. Aspoň to sa zdá z prvého pohľadu na najnovšie údaje o makroekonomickom vývoji, ktoré včera vydal Štatistický úrad. Počet bytov, ktoré sa začali stavať v poslednom štvrťroku, sa totiž medziročne znížil o takmer štvrtinu. Taktiež zaostávala výstavba infraštruktúry. Napriek tomu medziročný rast HDP dosiahol 3,5 percenta. Tento výsledok je síce medzi tými lepšími z krajín Európskej únie, z V4 sme však dopadli najhoršie.

Úspech mali hlavne rodinné domy
Pokles výstavby bytov má podľa makroekonomického analytika Tatra banky Tibora Lörincza viacero príčin. „Za začaté byty sa považujú vydané stavebné povolenia, nie skutočný začiatok výstavby, môže tam byť teda určitý posun,“ vysvetlil. Okrem toho sa koncom roka 2016 vydalo mimoriadne veľa povolení, čo v porovnaní s týmto rokom spôsobilo zdanlivý útlm. Zároveň však priznal, že „za celý rok 2

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.