Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.03.2018, 00:00

Žijeme na dlh. Chýba finančná gramotnosť

Až 44 percent ľudí nemá problém požičať si na kúpu spotrebného tovaru. Odborníci varujú pred nedostatočnou finančnou vzdelanosťou.

Žijeme na dlh. Chýba finančná gramotnosť

Mať dobrý mobil či značkové oblečenie je pre takmer polovicu Slovákov dôležitejšie ako mať konto v pluse. Vyplýva to z najnovšieho Európskeho spotrebiteľského prieskumu, ktorý realizovala spoločnosť Intrum. Štát sa snaží zadlžovanie krotiť rôznymi opatreniami, odborníci však poukazujú na to, že chýba vzdelávanie a ľudia nemajú informácie o možných dôsledkoch. Dokazuje to aj fakt, že v roku 2016 dosiahol počet exekúcií takmer pol milióna.


Darčeky na dlh
Akceptácia života „na dlh“ sa u nás za posledný rok značne zvýšila. Kým v roku 2016 považovalo kúpu spotrebného tovaru na úver za prijateľnú 29 percent Slovákov, minulý rok to bolo už 44 percent. Tento fakt reflektuje stav, v ktorom sa Slovensko nachádza. Zadlžujeme sa totiž najrýchlejšie z celej Európskej únie.

Výkonný riaditeľ spoločnosti Finančný kompas Maroš Ovčarik však varuje, že financovanie spotreby na úver rodiny ochudobňuje, pretože n

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.