Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.03.2018, 00:00

Z reformného roku nemusí byť nič. Predčasné voľby zasiahnu podnikateľov

Prípadný rozpad koalície pozastaví schvaľovanie dôležitých zákonov pre firmy.

Premiér Robert Fico
Zdroj: TASR/D. Veselský

Rok 2018 mal byť rokom mnohých veľkých reforiem. Školstvo, financie či podnikateľské prostredie. To všetko malo byť predmetom nových zákonov. Teraz však hrozí, že veľké plány zostanú iba na papieri. Ak sa totiž koalícia nedohodne na predčasných voľbách a Most-Híd odíde z vlády, nebude mať kto zákony schváliť.

Duálne vzdelávanie sa nezmení
Týmto krokom totiž koalícia stratí 14 hlasov v parlamente, a tým aj väčšinu potrebnú na schvaľovanie. Existuje možnosť získania podpory od opozičných poslancov, to však nie je pravdepodobné, keďže napríklad SaS sa vyjadrila, že rokovania parlamentu bude ignorovať.

Už v najbližších mesiacoch však mala byť predložená na schvaľovanie novela zákona o odbornom školstve a do platnosti mala vstúpiť už v septembri. Na tú intenzívne čakali podnikatelia. Mala totiž riešiť aj duálne vzdelávanie.

Je to práve školstvo, ktoré firmy považujú za jeden z najvážnejších problémov na Slovensku, akútne totiž chýba kvalifikovaná pracovná sila. Podnikateľov sa malo týkať aj riešenie zamestnávania cudzincov, na ktorom vláda podľa vyjadrení premiéra Roberta Fica intenzívne pracovala. Momentálne totiž podlieha prísnym reguláciám, cudzinci by však mohli pokryť nedostatok pracovnej sily, a to hlavne na západe krajiny.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.