Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.04.2005, 00:00

Ministerstvo žiada Brusel o vývoz obilia

Ministerstvo pôdohospodárstva včera poslalo Európskej komisii oficiálnu žiadosť o vypísanie verejnej súťaže na vývoz obilia zo slovenských intervenčných zásob do tretích krajín. Informovala o tom hovorkyňa rezortu Katarína Czajliková, podľa ktorej Slovensko už splnilo neoficiálnu podmienku Bruselu, teda minimálne 100-tisíc ton nakúpeného intervenčného obilia jedného druhu. Dodala, že nákup obilia do intervenčných skladov pokračuje. "V súčasnosti máme v intervenciách nakúpených okolo 210-tisíc ton obilia, z čoho viac ako polovicu tvorí kukurica," konkretizuje. V prvom kole preto bude rezort podľa nej žiadať o vypísanie tendra na vývoz práve tejto plodiny.
Európska komisia by sa mala k požiadavke ministerstva vyjadriť do 15 dní. Vypísanie tendra by štátu pomohlo lepšie zvládnuť značné prebytky obilia, ktoré vznikli po minuloročnej bohatej žatve. Nadprodukciu, ktorú si pestovatelia nahlásia, má totiž podľa pravidiel EÚ štát povinnosť nakúpiť za pevnú cenu 101 eur za tonu, v prepočte 3 925 korún. Okrem Slovenska zaznamenali v únii najväčšie prebytky obilia aj Maďari a Česi. V Česku sa situácia pre pomalé výkupy obilia dokonca tak vyhrotila, že časť úrody by sa mala použiť ako palivo v peciach elektrární. Českí poľnohospodári upozorňujú, že nebude kam uskladniť obilie z ďalšej úrody, a kríza sa preto po tohtoročnom zbere ešte vyhrotí. Podnikatelia už uvažujú aj o právnych krokoch voči štátnym inštitúciám. Vlani českí pestovatelia dosiahli rekordnú úrodu, a tak využili práve istotu štátneho výkupu. Česko a Maďarsko už majú od Bruselu prísľub, že môžu nadprodukciu vyvážať mimo hraníc únie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.