Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.03.2018, 00:00

Odbúraním byrokracie príde štát o milióny

Iniciatíva vicepremiéra znamená viac povinností pre úrady a menej pre podnikateľov.

Zákon o byrokracii čaká v parlamente na druhé čítanie. Návrh z dielne Petra Pellegriniho sľubuje fyzickým aj právnickým osobám, že už nebudú robiť pre úrady poštárov. Orgány verejnej správy si majú voľne prístupné doklady a výpisy zadovážiť samy, na preukázanie bezúhonnosti budú od občanov potrebovať iba osobné údaje. Ak zákon prejde legislatívnym procesom, bude platiť od prvého júla tohto roku.

Zaškolia úradníkov
„Chceme zmeniť 147 zákonov, 68 vyhlášok, 12 nariadení a osem opatrení vlády, ktoré vyžadujú či upravujú výpisy z registrov, pričom štát ich už vlastní,“ vyhlásil v nedávnom rozhovore pre HN podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Nový zákon ľudí čiastočne odbremeňuje od vybavovania výpisov a odpisov z registra trestov. Po novom bude stačiť, keď občan úradu poskytne potrebné osobné údaje. Doklad si už úrady zabezpečia samy. Úplne oslobodení budú občania napríklad od nosenia výpisov zo živnostenského registra, obchodného registra či listov vlastníctva. Tieto dokumenty štát totiž má k dispozícii. „Technické riešenie bude postavené na už existujúcom informačnom systém Centrálnej správy referenčných údajov, ktorého správcom je úrad (Petra

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.