Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.03.2018, 00:00

Byty na investíciu sú minulosť. Kúpa s úmyslom zárobku sa už viac neoplatí

Najlepšie obdobie na nákup bývania s cieľom dosiahnuť zisk bolo podľa analytika od roku 2010 do polovice roka 2014.

Byty na investíciu sú minulosť. Kúpa s úmyslom zárobku sa už viac neoplatí
Zdroj: Marek Kmeť

Nákup rezidenčnej nehnuteľnosti nemusí vždy predstavovať len miesto na spoločné bývanie, ale aj druh biznisu. Kupovať nehnuteľnosť so zámerom zárobku sa však už podľa odborníkov neoplatí. „Najlepší čas na investovanie do nehnuteľností v horizonte niekoľkých pár rokov je za nami. Investícia by nám dnes nepriniesla vysoké zhodnotenie v zmysle nárastu hodnoty nehnuteľností. To sa už neudeje,“ približuje analytik Tatra banky Boris Fojtík.

Očakáva sa stagnácia

Hlavným dôvodom je, že v tomto roku sa očakáva miernejší rast cien, dokonca až ich stagnácia. Samotná investícia do kúpy bytu preto nie je taká výhodná ako napríklad pred piatimi rokmi. Podľa risk manažéra a odhadcu ceny nehnuteľností spoločnosti Lexxus Petra Ondroviča sú dnes takéto typy nákupov už iba sporadické až dokonca výnimkou, keďže ceny nehnuteľností prekročili hranicu i minimálne akceptovateľnej miery zhodnotenia vloženej investície.

Národná banka Slovenska uvádza, že spomaľovanie medziročného rastu priemernej ceny bývania môže byť istým signálom, že aktuálna priemerná ceny bývania sa už dostáva k stropu reálnych finančných možností slovenských domácností.

Analyt

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.