Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.03.2018, 12:02

Inflácia na Slovensku vo februári spomalila na 2,2 percenta

Inflácia na Slovensku sa spomalila z januárových 2,6 percenta na 2,2 percenta vo februári.

Inflácia na Slovensku vo februári spomalila na 2,2 percenta
Zdroj: Reuters

Medziročný rast spotrebiteľských cien v eurozóne vo februári spomalil na 1,1 percenta z januárových 1,3 percenta. Oznámil to dnes štatistický úrad Eurostat. Opravil tak svoj rýchly odhad z konca minulého mesiaca, podľa ktorého februárová inflácia predstavovala 1,2 percenta.

Európska centrálna banka (ECB) sa usiluje o to, aby sa inflácia v eurozóne pohybovala tesne pod dvoma percentami. Banka sa snaží infláciu aj hospodársky rast v eurozóne podporovať rekordne nízkymi úrokovými sadzbami a rozsiahlymi nákupmi dlhopisov. Od januára však mesačný objem nákupov dlhopisov znížila na 30 miliárd eur z predchádzajúcich 60 miliárd eur.

Zdroj: Eurostat

​ECB minulý týždeň zlepšila odhad tohtoročného rastu ekonomiky eurozóny na 2,4 percenta z predtým predpokladaných 2,3 percenta. Jej šéf Mario Draghi však upozornil, že stimulačné opatrenia sú naďalej potrebné. Inflácia v eurozóne by podľa ECB mala a v tohtoročnom aj budúcom roku činiť 1,4 percenta, v roku 2020 by mala vystúpiť na 1,7 percenta.

Na Slovensku dosahovala inflácia v januári 2,6 percenta. Zaznamenávame spomalenie, keďže hodnota vo februári predstavovala 2,2 percenta. 

Eurostat dnes uviedol, že v celej Európskej únii inflácie vo februári zvoľnila na 1,3 percenta z januárových 1,6 percenta. Najrýchlejší medziročný rast cien vykázalo Rumunsko, a to o 3,8 percenta. Pokles vykázal iba Cyprus, kde sa ceny medziročne znížili o 0,4 percenta. V Českej republike rast cien podľa údajov Eurostatu spomalil na 1,6 percenta z januárových 2,1 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.