Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.03.2018, 00:00

Sľúbili úľavu. Regulácia však rastie

Úrady na Slovensku by mali spolupracovať cez elektronické platformy. Uľahčilo by to byrokraciu.

Sľúbili úľavu. Regulácia však rastie
Zdroj: Peter Mayer

Vysoké daňové zaťaženie či neustále legislatívne zmeny. Aj to sú problémy, ktoré sťažujú život slovenským podnikateľom, o ktorých sa hovorilo na druhom diskusnom fóre HN s názvom Dobehne tiger do cieľa?


Kľúčový problém podnikateľského prostredia na Slovensku je podľa Jána Oravca, prezidenta Združenia podnikateľov, neustále narastajúce administratívne regulačné a daňové zaťaženie, ktoré výrazne rastie približne dve desiatky rokov. „Vidíme, že záťaž permanentne narastá, a to napriek tomu, že všetky vlády aj všetky politické strany na Slovensku sa vždy hlásili k snahám o zlepšenie podnikateľského prostredia,“ vysvetlil. K neustálemu rastu regulácie dochádza napriek tomu, že v roku 2007 sa Slovenská republika prihlásila k záväzku, že do roku 2012 zníži administratívne zaťaženie o 25 percent. Hoci išlo o vládny dokument, podľa meraní podnikateľov bolo v roku 2012 administratívne zaťaženie krajiny o 11 percent vyššie. „K narastaniu regulačného zaťaženia dochádza pod prahom pozornosti politikov, verejnosti a médií, ktoré venovali pozornosť najmä takým symbolom hospodárskej politiky, ako sú daňový a dôchodkový systém či Zákonník práce,“ dodal Oravec.


Horšia ako dane je legislatíva
Ministerstvá a úradníci prijímajú rôzne legislatívne op

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.