Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.03.2018, 00:00

Dostatok elektriny ohrozuje aj starnutie

Nízka nezamestnanosť na Západe zvyšuje spoločnostiam mzdové náklady, tie sa prejavujú aj na výške regulovaných poplatkov

Dostatok elektriny ohrozuje aj starnutie
Zdroj: Dreamstime

Trh s energiami prechádza rapídnymi zmenami, zhodli sa odborníci z oblasti energetiky počas 14. ročníka Medzinárodného energetického fóra v Prahe. Nové technológie, stratégie a proces decentralizácie zasiahnu predovšetkým distribučné spoločnosti. Rastúci dopyt po elektrine v rozvinutých regiónoch a veľkých mestách však otvára aj ďalšiu výzvu. Zamestnanci v podnikoch starnú a energofirmám hrozí, že nedostatok pracovnej sily sa premietne do vyšších nákladov a cien.


Plány najmä na papieri
U českých susedov sa v hlavnom meste vo veľkom diskutuje o tom, ako efektívne zvládnuť zvyšujúce sa zaťaženie siete a spotrebu elektriny a vyhnúť sa pritom preťaženiu či dokonca výpadkom. Podľa Milana Hampla, predsedu Predstavenstva PREdistribuce, je kľúčový rozvoj infraštruktúry, ale aj spolupráca medzi distribútormi, správcom prenosovej sústavy a zastupiteľstvom mesta samotného.


Podobným výzvam čelí aj Bratislava. „Sám žijem v Bratislave a asi podobne ako ja zažívate developerský boom a s tým súvisiaci neustály dopyt po distribučnej sústave, odberatelia chcú byť pripojení a následne chcú odoberať elektrinu,“ zhodnotil pre HN Marián Kapec, člen predstavenstva Západoslovenskej distribučnej. Situáciu však podľa Kapca spoločnosť vníma skôr pozitívne. „Pracujeme na tom, aby sme dokázali vytvoriť dostatočnú kapacitu aj pre nových odberateľov,“ uzavrel.


Populačný aj ekonomický rast Bratislavy sa podľa manažérky Energoklubu spoločnosti sféra Lenky Ferenčákovej prejavuje nielen na súčasnej rozsiahlej výstavbe, ale tiež so sebou prináša niekoľko rizík. „Tie by sa dali a mali riešiť budovaním prepojeného a inteligentného mestského ek

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.